Články

Zajímavé informace ze světa zvířat

Něco o vnitřních parazitech

Článek ze dne

Poznali byste, zda má váš pes červy? Je několik druhů vnitřních parazitů a každý z nich ohrožuje vašeho psa jiným způsobem. Dobrá zpráva je, že existují přírodní varianty, kterými se můžete červů elegantně zbavit. Ovšem než se pustíte do odčervování psa, zde je několik základních informací, které by měl povinně vědět každý pejskař.

Příznaky

Různé druhy parazitů v zažívacím ústrojí zvířete mají různé příznaky. Mezi ty nejvýraznější, které byste rozhodně neměli podcenit, patří: Nepravidelný nebo střídavý průjem a zvracení, případná zvýšená teplota, nápadně časté olizování řitního otvoru, tzv. “sáňkování”, snížená chuť k jídlu, apatie, zhoršená srst, častý hlen na stolici, při akutním průběhu se mohou na výkalech vyskytovat červi nebo jejich vajíčka. Některé druhy parazitů, bohužel, nejsou viditelné zrakem a pokud máte podezření, je třeba dojít k veterináři se vzorkem stolice. Měl by to být čerstvý vzorek, není vhodné hledat nějaký na zahradě.

K posouzení stačí množství velikosti 2 – 3 kostek cukru, které vložíte např. do skleničky od léků, která je dobře vymytá. Označte ji jménem psa a vaším jménem a odneste ji do laboratoře co nejdříve. Pokud nemůžete vyrazit ihned, uskladněte vzorek na dobu nezbytně nutnou v lednici (ne v mrazáku). Díky životním cyklům červů se může stát, že výsledek bude negativní přestože pes je již napaden. Proto pokud přesto pozorujete jasné příznaky, nechte si ověřit ještě jeden vzorek.

Druhy červů

Škrkavka

Škrkavky se reprodukují a žijí v tenkém střevě. Jsou 3 – 17 cm dlouhé a vypadají jako špagety. Mají mikroskopická vajíčka takže pes se může infikovat kdekoli venku nebo např. když uloví nějakého ptáka nebo hlodavce. Pro většinu dospělých psů nejsou škrkavky nebezpečné a nezpůsobují vážnější zdravotní problémy. Pokud máte březí fenu se škrkavkami, může je přenést na štěňata, u kterých může mít nákaza těžší průběh. Štěňata mají průjem, zvrací a tím může dojít k podvýživě a úhynu nebo špatnému vývinu. Pokud má pes škrkavky, poznáte to podle zvětšené oblasti břišní, může se zdát apatický nebo zesláblý. Dalšími příznaky jsou průjem, zvracení, evidentní bolesti břicha a zhoršená kvalita srsti. Při těžším průběhu může začít docházet ke ztrátě tělesné hmotnosti.

Měchovec

Tento druh červa žije také v tenkém střevě, je zbarvený do šeda a 1, 5 – 2, 5 cm dlouhý. Na začátku má tento červ háček, kterým se přichytává na stěnu střeva, kde saje krev vašemu psovi. Larvy měchovce může pes chytit z půdy skrze tlamu, kůži nebo polštářky na tlapkách. Většina dospělých psů se silnou imunitou je proti tomuto druhu parazita dobře obrněna, ale psi s horším imunitním systémem např. v důsledku špatného stravování nebo po prodělání nějaké nemoci jsou vystaveni riziku. Mezi základní projevy patří průjem a zvracení. Kojící fena může přenést larvy tohoto červa na štěňata mateřským mlékem.

Tenkohlavec

Tento druh parazita přežívá ve slizovité vrstvě v tračníku a slepém střevě, kde se živí krví psa. Dospělí červi jsou asi 8 cm dlouzí, na jednom konci mají patrné zúžení, z čehož také plyne jejich název. Pes se může nakazit vajíčky tenkohlavce z půdy nebo vody, která obsahuje psí výkaly. Příznaky nákazy jsou zvracení, průjem a úbytek váhy. Vajíčka tenkohlavce přežívají v půdě dlouhou dobu takže je velké riziko opětovné nákazy i pokud se pes právě vyléčil.

Tasemnice

Tento dlouhý plochý červ žije ve střevech. Pokud je jím infikován váš domácí mazlíček, můžete na jeho výkalech vidět segmenty tohoto parazita, které vypadají jako zrnka rýže. Je známo 14 druhů tasemnice. Její vajíčka přenáší blechy. Takže pokud má váš pes blechy, může mít také tasemnici. Segmenty tasemnice samy o sobě nejsou infekční, ale pes ji může získat konzumací hostitele tohoto parazita, kterým je blecha, veš, stejně jako hlodavci, králíci nebo větší zvířata jako ovce, kozy, dobytek, prasata nebo divoká zvěř. (Pokud krmíte syrovým masem, dbejte na to, aby bylo maso před konzumací alespoň 10 dní zmrzlé). Infekce tasemnicí nemusí mít vnější příznaky, ale časem může pes získat prašivý vzhled, ztrácí chuť k jídlu a také ubývá na váze.

Lamblie střevní

Tento prvok s bičíkem žije také ve střevech. Váš pes se jí může nakazit při pití vody kontaminované fekáliemi zvířat i lidí. Většina psů nemá žádné příznaky, ale u těch s oslabenou imunitou a zejména u štěňat se může dostavit chronický průjem.

Kokcidie

Kokcidie je také prvok, který žije ve stěnách střev. U mladých štěňat může vyvolat prudké průjmy, které mohou vést k podvýživě, dehydrataci a následnému úmrtí. Většina dospělých psů nemá žádné příznaky, ale mohou být přenašeči a svými výkaly mohou infikovat půdu.

Prevence, aneb stravou proti parazitům

Na trhu je bezpočet dostupných veterinárních léčiv a všechny mají vedlejší účinky. Vyvolávají průjmy, zvracení, nechutenství, apatii a ničí střevní mikroflóru ve střevech zvířat. Abyste nebyli nuceni používat tyto drastické léky, níže je několik přírodních a bylinných prostředků, které mohou pomoci při prevenci napadení střevními parazity. Základem prevence a případné léčby napadení vnějšími a vnitřními parazity (a celkově veškerých onemocnění) je zdravý imunitní systém. Pes se silnou imunitou je méně atraktivním hostitelem jakýchkoliv parazitů, virů i bakterií. Málokterému psovi se za jeho život zcela vyhne příležitostné onemocnění některými vnitřními parazity, ale pes se silnou imunitou neutrpí žádné vážné újmy na zdraví. Ve většině případů si ani nevšimnete, že váš pes byl infikován červy, protože si s nimi jeho imunitní systém sám poradí a pes se jich zbaví přirozenou cestou.
V průměru 80% veškeré obranyschopnosti tvoří zdravá mikroflóra ve střevech. Pokud budete svého psa správně vyživovat, především syrovou stravou, bude mít dostatek vlákniny a probiotik, s velkou pravděpodobností se vyhne nemocem a parazitům. Snažte se udržovat psa zdravého, vyhněte se podávání antibiotik, používejte raději přírodní antiparazitika, nikoliv chemická s obsahem pesticidu a máte na půl vyhráno. To vše můžete podpořit také pečlivým sbíráním psích výkalů na vaší zahradě.

Ovoce a zelenina

Strouhaná syrová mrkev, řeřicha, zelenina jako celer, kapusta, brokolice, cuketa, fenykl, papaya nebo dýně pomáhají svým složením udržovat v psích střevech prostředí příjemné pro přátelské bakterie a naopak nepříjemné pro nepřátelské parazity. Také zelenina oranžové barvy, která obsahuje hodně vitaminu A pomáhá bojovat proti škrkavkám. Můžete podávat svému psovi alespoň 0, 5 polévkové lžíce některé z výše psané zeleniny na 5 kg váhy psa 2x denně.

Sušený kokos

Sušený kokosový ořech působí antiparaziticky. Nasypte 1 lžičku malému psovi, 2 lžičky střednímu a polévkovou lžíci strouhaného kokosu velkému psovi na žrádlo a červi se mu vyhnou obloukem.

Probiotika a trávicí enzymy

Probiotické kultury pomáhají vyrovnat pH ve střevech psa a tím podporují jeho imunitní systém. Můžete psovi podávat trochu kefíru, zrajícího jogurtu, fermentovanou zeleninu a nebo si objednejte dobré probiotikum u veterináře.

Minerální látky

Minerální látky jsou nezbytné pro dobře fungující trávicí soustavu. Můžete psovi přidat např. špetku minerální soli (Himalájská) do žrádla. Dbejte však na autenticitu veškerých produktů s obsahem min. solí, na trhu je mnoho padělků.

Koření

Přírodní zásaditý prostředek také zabíjí červy, čtvrt lžičky jablečného octa do žrádla či do vody na pití stačí k tomu, aby byl pes dobře chráněn proti napadení vnitřními parazity. Stejně tak dobrou práci odvedou přidaná dýňová semínka, černý kmín, hřebíček, heřmánek či troška česneku.

černý kmín

Samozřejmě pokud se jedná o preventivní účinky před parazity, nesmí se nic přehánět. Pes má citlivé zažívání a od všeho je třeba vždy přidat opravdu jen malé množství.

Bylinná odčervovadla

Na trhu jsou k dostání také předem připravené bylinné směsi, která můžeme použít ke kompletnímu odčervení psa. Pečlivě si přečtěte dávkování, protože červi zcela zmizí až po 10 dnech a po té je třeba zlikvidovat další generaci, která se z vajíček vylíhne cca za 5 dní. Je tedy třeba proces opakovat k úplnému odčervení.

Zdroj: http://www.dogsnaturallymagazine.com/preventing-treating-worms-dogs/