Poradna

Náš tým specialistů odpovídá na vaše dotazy ohledně zdraví zvířat. Ptejte se na vše, co vás zajímá.

Chcete položit vlastní dotaz? Napište nám.


Témata

Výživa a prevenceNemoci a úrazyChováníSrst a pokožkaOstatní

Konzultanti

MVDr. Milan Štourač, CSc.MVDr. Tereza StránskáVeronika KnobováMgr. Veronika Herzogová

Adopce handicapovaného psa

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Přemýšlíme o adoptování handicapovaného psa z útulku. Nějaké zkušenosti už máme, měli jsme 15 let křížence, který nám nedávno umřel. Pejsek, kterého jsme si vybrali, má pouze zadní nohy, přední nohy mu jako štěněti přerazil majitel… Myslíte, že je v našich silách se o pejska starat? Viděla jsem, že takoví psi mají různé vozíky. Dalo by se mu nějak pomoci pomocí fyzioterapie? V televizi jsme se dívali na pořad, kde postižení psi běhali například na páse v akváriu aby posilovali svaly, tak jsme mysleli, že by mu něco takového mohlo pomoct. Děkuji za odpověď.


Pokud máte velké srdce a hodně volného času, chuť a trpělivost starat se o handicapované stvoření, tak ano. Toto je velmi důležité zvážit ještě před osvojením pejska, pozdější navrácení do útulku znamená pro většinu psů velikou psychickou bolest. Zvažte také, kdo by se o pejska staral v případě vašeho odjezdu na dovolenou, či v případě vaší nemoci. Co se týče vozíku, tak varianta vozíku na přední nohy není tak běžná, musí se vyrobit na zakázku dle přesných rozměrů pejska, vozík mu musí absolutně pasovat. Záleží také hodně na velikosti psa. Malá plemena vydrží přes den chodit a běhat ve vozíku celé hodiny, u velkých a obřích plemen je to složitější. Fyzioterapie je u psích vozíčkářů nutná. Tím, že se pes pohybuje „jinak“, neustále přetěžuje určité svalové skupiny. Rehabilitační péče tak vyvažuje svalové dysbalance na psím těle. Pokud nemá psí vozíčkář větší problémy, doporučuji pravidelnou preventivní návštěvu u fyzioterapeuta alespoň jedenkrát měsíčně, a to celoživotně. Fyzioterapeut vás také naučí základní rehabilitační techniky a cvičení do domácího prostředí.

Ostatní

6. 8. 2020

Agarponis nelétá

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zdravím, mám strach o mého agarponise. Je mu něco málo přes jeden rok, do jeho 6 měsíců bežně létal a najednou zničehonic přestal. Od té doby nelétá, změny v chování nepozorujeme, nechybí mu ani peří, křídla i ocas má v pořádku. Nevíte prosím, čím by to mohlo být? A jak to řešit? Děkuji za odpověď.


Jde o malého papouška, řešení by mělo být rychlé, ale od klávesnice počítače není dost dobře možné. Určitě navštivte veterináře, nejlépe se specializací na nemoci exotů! Zkuste se podívat, jestli papoušek nemá vystouplou hrudní kost a pokud ho vezmete do ruky není jak "věchýtek". To by mohlo znamenat, že je začervený. Určitě vyhledejte odbornou pomoc, ne Dr. Googla.

Nemoci a úrazy

6. 6. 2020

Agrese mezi kočkami

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, moje 2 kočky, které se znají od kotěte, se najednou začaly prát. Jsou jim cca 2 roky – může to být nějaká forma puberty? Už jsem z toho zoufalá, bojím se, že si ublíží. Myslíte, že je toto chování přejde? Děkuji za odpověď.


Jsou to už dospělá zvířata, žádná puberta :). Ano, pokud jde o jedince stejného pohlaví, může se stát, že spolu budou bojovat o postavení v hierarchickém žebříčku.
Mezi kočkami existuje více druhů agrese a jejich příčin, měla byste se pokusit umožnit každé žrát a pít z vlastní misky. Každá by měla mít svou toaletu, své škrábadlo. Tím, že svým kočkám dáte na výběr, se můžete dlouhodobě vyhnout ostrým teritoriálním konfliktům a kočky se nebudou zbytečně stresovat.

Chování

29. 2. 2020

Alergie na antiparazitika

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den náš pes měl loni hroznou alergii na antiparazitický obojek (Foresto), pipety na něj nefungují a bojím se zkoušet další obojky, aby to nedopadlo stejně. Trávíme ale hodně času v lese a potřebuje nějaké účinné antiparazitikum. Máte nějaký tip, co funguje, ale je zároveň hypoalergenní?


Při alergických reakcích je výběr opravdu velmi omezený. Zkusil bych se ještě poradit s veterinářem, ona není pipeta jako pipeta, nevím však, které jste použil. U pipet jde také u způsob aplikace a následné manipulace, aby byl efekt zajištěn…

Je možné použít alternativní prostředky, které ale účinkují u každého jedince trochu jinak. Oblíbené jsou různé bylinné směsi. Někdo na ně přísahá, jiný je nespokojený. Hodně klienti chválí Fauna spot a Insi spray, obsahují pouze líh a rostlinné silice bez pesticidů, ale musí se aplikovat denně. Já sám využívám před vycházkou postřik ředěným jablečným octem a denním podávání tablety B-komplexu forte.

Výživa a prevence

30. 4. 2020

Alergie na antiparazitika

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Prosím o radu - jakou byste doporučila metodu ochrany proti klíšťatům, která není tolik invazivní? Náš pes má po obojcích typu Foresto alergii, pipety jsou zase náročné na častou aplikaci. Nevíte o něčem přírodním, co opravdu funguje a nezpůsobuje vedlejší reakce? Děkuji.


Pokud Váš pes špatně reaguje na obojek Foresto, ale forma Vám vyhovuje, tak lze zkusit obojek jiné firmy jako je Kiltix, Scalibor, Bolfo…Obojky jsou v délce účinnosti prozatím bezkonkurenční (6-7 měsíců).
Pokud byste se nebránila jiné variantě, tak mám nejlepší zkušenost s tabletou Bravecto, která je k peroránlímu užití. Garantují 12 týdnů účinnosti, ale už jsem se setkala s tím, že funguje celou sezonu výskytu klíšťat. Prozatím jsem žádnou vážnou reakci od svých klientů nezaznamenala.
Pipety fungují také dobře, opět mohu doporučit Bravecto pipetu, která má stejnou účinnost jako tableta.
Přírodní antiparazitika mají většinou repelentní účinek, často kratší dobu působení a bývají méně účinná. Obvykle je třeba kombinovat 2 formy, například obojek a šampon nebo repelent.

Výživa a prevenceNemoci a úrazy

15. 4. 2021

Artróza kloubů

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, náš 9ti letý mops má artrózu kloubů. Začíná ho to docela omezovat. Veterinář nám doporučil celadrin, tak ho podáváme, ale stav se nikterak nelepší. Už i špatně vstává a začíná to být docela smutný pohled. Jak mu můžeme pomoci? Ještě není přece tak starý. Jsou nějaké účinné preparáty, lázeňské procedury, cvičení, případně operace? Jsme ochotni pro záchranu jeho hybnosti udělat cokoli :) Děkuji.


Celadrin (např. Alavis celadrin) je u artrózy kloubů opravdu asi nejlepší volba a tedy nejúčinnější preparát na trhu, který má protizánětlivou složku a také složku proti bolesti. Pokud se stav nelepší a jste opravdu ochotni udělat pro pejska cokoliv, tak bych hledala, jestli nemá ještě další problém. Zkuste pracoviště, které má ortopeda, ale i neurologa, protože mopsové často trpí problémy s páteří, která se mohou projevit poruchami chůze. Pokud by se další příčiny vyloučily, tak můžete zkusit vyhledat zvířecího fyzioterapeuta, který by Vám dále doporučil nějakou formu cvičení, případně hydroterapie (chůze na páse ve vodě, plavání…). Jako poslední možnost bych viděla léky proti bolesti, kterých je celá řada různé síly, ale ty mají samozřejmě při dlouhodobém užívání nežádoucí účinky.

Nemoci a úrazy

30. 7. 2020

Artróza u starého psa

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, máme starého zlatého retrívra (13 let) a má artrózu. Od jeho 9 let mu pravidelně dáváme sulc, od 10 let kloubní preparáty, má i prášky od veterináře, bohužel se jeho stav začíná zhoršovat. Poradil byste prosím, co by se pro něj ještě dalo z veterinárního hlediska udělat?


Sulc je velmi chutný, aromatický, mezi lidmi (nejen pro psy) oblíbený, ale z hlediska prospěšnosti kloubům NEÚČINNÝ. Ale to je jiné téma.

Jsem přesvědčen, že nejúčinnější a pro klouby nejkvalitnější výživa musí obsahovat deriváty kyseliny myristové a myristolejové. Tyto látky mohou pomáhat nejen u začínajících degenerativních procesů kloubních chrupavek, ale jsou neobyčejně účinné i u pokročilého kloubního poškození. Jako zatím jediné jsou schopné stimulovat organismus k vytvoření nové kloubní chrupavky. Dnes asi jediným preparátem tyto látky obsahujícím je Alavis celadrin pro zvířata nebo Celadrin extra silný pro lidi.

Výživa a prevence

9. 5. 2020

Barf u kočky

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Hezký den, přemýšlím, že s mou kočku přejdu na barf – je reálné, aby jedla pouze maso, nebo musím něco přidávat? A jak by měl přechod na syrovou stravu probíhat?


Na rozdíl od psa je kočka striktní masožravou šelmou, která preferuje čerstvou kořist. Ideálně má jíst víckrát denně (6-12x!) malou porci (kořist). Vzhledem k časové vytíženosti dnešních pracujících bude asi nejschůdnější krmit kočku alespoň 3-4 x denně. Někdo to řeší tak, že kočka má neustále k dispozici granule a 3x denně dostává čerstvé maso.

Pokud budete krmit pouze masem, což je možné, je potřeba kočku krmit také masem kusovým nikoliv pouze mletým nebo mixovaným. Kočky jsou náchylné na nedostatek taurinu, který sice v mase je přítomen, ale při styku s kovem se chemicky mění a je pro kočku nevyužitelný. Nejvíce taurinu je v srdci. Na rozdíl od psa nezařazujeme u koček hladovku. Kočka hladovět nemá! Složení misky pro kočku by mělo být 80 % svaloviny, 10 % kostí a 10 % vnitřností. Zatímco psi bez problému spořádají zeleninu, kočkám do misky nic takového nedáváme. Ani neprané žaludky, které jsou u chovatelů psů oblíbené právě proto, že obsahují zbytky natráveného zeleného krmiva-pastvy.

Nejdůležitější je pestrá (a vlhká) strava, tedy různé druhy masa a vnitřností. Nezapomínejte, že kočky si tekutiny berou z kořisti. Strava, kterou jim podáváte, je proto nejlepší způsob, jak jim obstarat dostatek tekutin. Obecně mají kočky nechuť k příjmu tekutin, což je zvlášť problematické při krmení granulemi, kdy může docházet k nepříjemným zácpám a přetížení ledvin.

Pokud máte doma mlsnou kočku, která syrovou stravu odmítne žrát, zkuste dodržovat pár základních pravidel:

1) Ze začátku můžou být potíže způsobené tím, že zvíře na tento typ stravy není vůbec zvyklé. Pokud kočka maso odmítá, přelijte ho vařící vodou, nebo ho krátce povařte a postupně dobu varu zkracujte. Tento trik platí jak na kočky, tak na psy.

2) Kočičky si potrpí na čerstvou kvalitní stravu. Pokud maso nechtějí pozřít, může to být protože už je starší a oschlé. Stejně tak vám pravděpodobně nesní porci, která zavání.

3) Kočky jsou nejhladovější, když se probudí. Proto je dobré podávat jim v tu dobu věci, nad kterými vám jinak ohrnují nos. Je dost velká šance, že se do nich přece jenom pustí.

Výživa a prevence

31. 1. 2020

Buldočci a brachycefalický syndrom

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Hezký den, chtěli bychom si pořídit buldočka z chovatelské stanice. Hodně jsme si toho načetli a trošku nás děsí to, že může mít obrovské problémy s dýcháním kvůli krátkému čumáku způsobeným přešlechťováním (brachycefalický syndrom). Poradil byste prosím, jak si vybrat rodiče psa, aby štěně problémy nemělo? Nedokážeme se v tom zorientovat, protože prý neexistují ani zdravotní kritéria, která musí chovní psi splňovat. Moc děkujeme.


Ano, o tomto problému se v poslední době hodně mluví a schyluje s k tomu, že brachycefaličtí psi budou muset podstupovat zdravotní zkoušky před přiznáním chovnosti. Je v zájmu chovatele, aby prodával zdravá štěňata. Bohužel různé chrápání, chrochtání a podobné zvuky se dnes berou za „roztomilý“ standard, který ke krátkým čumáčkům patří. Málo kdy uvidíte oba rodiče, většinou pouze matku. Měla by mít otevřené nozdry (i když ty se dnes upravují plastikou) a neměla mít problémy s dechem. Růžový, nikoliv fialový jazyk, zdravé oči, i ty mohou být v důsledku brachycefalického syndromu různě nemocné. U štěněte si pohlídejte co nejvíce otevřené nosní dírky. A chtějte písemnou smlouvu, budete mít možnost od ní, v případě problému, odstoupit.

11. 7. 2020

Chov králíka s morčetem

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, dcerka má zakrslého králíka a chtěla by k němu pořídit morče. Známá co chová králíky mě od toho odrazuje, prý si spolu nebudou rozumět. Já jsem přesvědčen o opaku – děda vždycky společně s králíky choval v jedné králíkárně i morčata. Můžete mi prosím říct, kde je pravda? A proč by se neměli snášet a chovat společně, jak tvrdí? Děkuji.


Bývalo praxí „starých“ chovatelů, že měli spolu s králíky morče, protože morče „vytahovalo“ z králíků nemoci. Faktem je, že u králíků se mohou vyskytovat bakterie Bordetella a Pasteurella, které králíkům nevadí, ale pokud se jimi nakazí morče s vysokou pravděpodobností uhyne. Morče může od králíka získat i různé parazity (např. girardie, ale nikoliv kokcidie), které se u morčete projeví dříve než u králíka. Morče je však z králíka „nevytáhlo“, králík je dále nakažený. Nejhorší nemoci králíků, tedy mor a myxomatóza na morčata přenosné nejsou.

Soužití králíka a morčete není ideální nápad. Jde o dva odlišné živočišné druhy, které si spolu nerozumí. Každý „mluví jinou řečí“ a má jiné sociální chování. Představa, že si budou dělat společnost je více méně zbožným přáním než realitou. Morče je většinou tím, které ve společnosti králíka trpí. Králíci jsou velmi teritoriální zvířata a vetřelce se ze svého teritoria snaží vyhnat. I proto jsou standardně králíci v klecích chováni po jednom. Králíci samci relativně často morčata sexuálně obtěžují, dělají si z nich jakýsi trenažér. Morče musí dostávat vitamín C, který si neumí samo syntetizovat. Králík si vitamín C syntetizuje sám a nadměrný příjem v krmivu nebo ve vodě mu může naopak škodit.

Nepopírám, že výjimky potvrzují pravidlo, ale myslím si, že v takovém vynuceném soužití není ani jeden šťastný. Někde jsem četl příměr, že chovat králíka s morčetem je podobné, jako byste měl sdílet domácnost spolu s opicí :-)

Chování

28. 6. 2020

Chov papoušků šedohlavých

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Mohl bych poprosit o radu? Začínám chovat papoušky šedohlavé. Chci je celoročně chovat ve venkovní voliéře, ale trochu se obávám zimních mrazů. Myslíte, že je přečkají? Jak bych jim měl uzpůsobit voliéru?


Papoušci šedohlaví jsou desktruktivní ptáci, kteří potřebují velmi pevné chovatelské zařízení s kovovou konstrukcí a silným pletivem. Denně by měli dostávat čerstvé větve na okus a chovatel by neměl zapomínat, že jde o velké šplhavce, kteří potřebují důmyslně umístěná bidla a různé prolézačky.

Chovné páry by měly mít voliéru o délce alespoň tři metry a v zimě zázemí s možností přitápění. To je důležité také kvůli hnízdění, protože to těmto papouškům začíná v našich podmínkách v listopadu nebo prosinci. I když nebudete chtít papoušky rozmnožovat, je nutné je v zimě chránit před mrazem, jde o africký druh. Pokud nemáte možnost topení v zázemí voliéry, je nutné přemístit ptáky na zimu do domu.

29. 7. 2020

Eliminační dieta

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, mohla bych se zeptat, jak by správně měla vypadat eliminační dieta? Náš pes má potravinou alergii a chtěli bychom zjistit, jaký alergen ji způsobuje.


Eliminační dieta spočívá v podávání jednoho živočišného proteinu a jedné rostlinné přílohy. Živočišný protein musíme volit takový, abychom ho měli dostatek alespoň na šest, lépe na osm týdnů, a takový, který s vysokou pravděpodobností pes bude snášet. Je doporučován králík, pštros, klokan, ale může to být i vejce. Jako příloha je nejlepší v úvodní fázi bramborová kaše, bez mléka a másla. Po osmi týdnech můžete zkusit přidat novou surovinu, třeba krůtu. Pokud je pes po dobu tří týdnů v pořádku, víte, že můžete krmit králíka, krůtu a bramborovou kaši. Po zmíněných třech týdnech přidáte zase novou komponentu, třeba těstoviny. A tak stále dokola... Pokud se začne pes při nějaké komponentě škrábat, okamžitě ji vysazujete a už nepodáváte.

Výživa a prevence

25. 2. 2020

Falešná březost ramlice

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zdravím, máme doma cca roční králičí holčičku, nedávno si začala škubat chlupy a stavět si hnízdo. Do kontaktu se samcem ale nepřišla. Je možné, že má falešnou březost jako mají feny? Co v tomto případě dělat..nechceme, aby se zbytečně trápila.


Dobrý den, ano i ramlice mohou mít falešnou březost. Jde, stejně jako u fen, o hormonální poruchu, která ale nebývá u ramlic spojena s laktací. Stav odeznívá bez nutnosti veterinárního zásahu. A nebojte, nemyslím si, že by se nějak trápila.

Ostatní

21. 1. 2020

Fretka a vylysalý ocas

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, naší fretce olysal celý ocas, je kompletně bez chlupů. Chtěla bych se zeptat, jaká by mohla být příčina tohoto zdravotního problému. Předem děkuji za odpověď.


U vylysaného ocásku u fretky je potřeba zachovat následující postup: vyloučení parazitů, vyloučení endokrinního (hormonálního) onemocnění - konkrétně nadledvin, vyloučeni plísňového onemocnění (všechna provede veterinář). Pokud se povede vyloučit všechny tyto nejčastější příčiny, mohlo by se pravděpodobně jednat o sezónní línání.

Srst a pokožka

17. 3. 2020

Had po svleku

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Pěkný den, jsem úplný začátečník v chovu hadů. Mám doma samici korálovky sedlaté, která je po svleku 8 dní. Zkoušela jsem jí podávat potravu (živou myš) a byla absolutně bez zájmu. Je toto normální chování, nebo mám zvážit návštěvu veterináře?


Je normální, že hadi v období svleku a po něm nepřijímají krmivo. Pokud nemá žádný výtok z očí, nosu, pokud nekýchá a je pevný, zkuste ještě vydržet...

Chování

22. 2. 2020

Hlavička klíštěte

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, náš pes měl klíště, ale bohužel se mi ho nepodařilo vytáhnout celé, zůstala tam hlavička. Místo jsem vydesinfikoval, ale chtěl jsem se zeptat, jestli nehrozí nějaké nebezpečí (přenos nemoci apod.) a jak mám případně dál postupovat.


Přenos nemoci hrozí v době, kdy je celé klíště přisáte. Pokud psovi v rance po odstraňování něco zůstala, většinou se jedná o kusadla. Ty samy o sobě už přenos nemocí od klíšťat nezpůsobí, ale mohou se zanítit. Můžete se je pokusit odstranit vydezinfikovanou jehlou nebo pinzetou jako třísku. Kusadla mají zpětné háčky, takže to bude o něco složitější. Někdo vám bude vašeho pejska fixovat, vy si vytvoříte jednou rukou kožní val a druhou zkusíte dostat kusadla ven. Pokud si na takový zákrok netroufáte, tak navštivte veterináře. Po odstranění ranku znovu vydezinfikujte a sledujte.
Malé zarudnutí, boulička či stroupek je normální, ale pokud se ranka zanítí, případně se červený flíček bude zvětšovat, tak vyhledejte veterináře.

Nemoci a úrazyOstatní

12. 5. 2021

Inkontinence u feny

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zdravím, moje čtyřletá fenka začala mít zničehonic problémy s inkontinencí. Bere 2x denně 1 ml sirupu Propalin, zlepšení však není žádné. Mohla bych se zeptat, jaká by mohla být příčina? A jak ji pomoci? Řešíme i problémy se zápachem moči v bytě, dá se nějak eliminovat?


Nehovoříte o tom, zda je fena kastrovaná a jakého je plemene. To jsou důležité informace. Kastrované feny, zvláště větších plemen, mají tento problém relativně často. Chybí jim hormon, který je možné do organismu dodávat a tím stav napravovat. Pokud nepomáhá nehormonální Propalin, bylo by dobře vyzkoušet hormonální přípravek pro feny Incurin. Tentýž preparát pro ženy se jmenuje Ovestin. Nevím proč, ale je několikanásobně levnější…

K eliminaci zápachu bych doporučil přípravek používaný ve zdravotních zařízeních Likvidátor pachu ALP na silné biologické pachy.

6. 7. 2020

Jak léčit vápenku

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, u naší andulky se projevila vápenka – veterinář říkal, že můžeme být v klidu, že je to onemocnění snadno léčitelné. Potíráme jí postižená místa 3x denně rostlinným olejem už 2 týdny a onemocnění se stále horší, andulka nám chřadne víc a víc. Je toto správný způsob léčby, nebo je ještě něco, co můžeme udělat? Děkuji.


Léčba vápenky není těžká, ale musí být zvolena správně! Asi nejjednodušší a nejspolehlivější je ivermektin nebo moxidektin, použitý buď jako kapka pod křídlo, nebo lokálně na kožní změny. Jde ale o veterinaria, které musí aplikovat veterinář. Chovatel sám může použít Arpalit, který je volně prodejný. Ošetření se provádí první den, druhý den a dále vždy po 14 dnech do vyléčení.
Protože parazit může přežívat i mimo organismus ptáka je nutné vyměnit všechna bidélka a klec řádně vydezinfikovat, např Virkonem S.

Nemoci a úrazy

2. 3. 2020

Je levandule toxická?

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Hezký den, mám dotaz ohledně levandule. Některé zdroje uvádí, že je pro kočky toxická. Na naše psy vyrábím domácí repelent, kam přidávám levandulový esenciální olej. Chtěla jsem se zeptat, jestli ho mohu na kočku použít nebo mám zvolit jiný přípravek? Je případně ještě něco, čemu bych se měla vyhnout? Děkuji za odpověď.


Esenciální oleje jsou velmi silné. Pokud nic jiného, mají silný zápach, ale co je důležitější, jejich molekuly mají tendenci být vysoce reaktivní s látkami a sloučeninami na a v našich vlastních tělech a také na a v tělech domácích zvířat.

Díky tomu jsou éterické oleje tak užitečné. Pokud by s našimi těly nereagovaly, neměly by žádný účinek. To je také důvod, proč je mnoho éterických olejů pro zvířata problematických. Mnoho olejů je v podstatě jedovatých nebo toxických, protože jejich reakce narušují přirozenou chemii těla zvířete. Lidská těla mohou zpracovat spoustu podivných věcí, ale zvířata jsou často mnohem omezenější a nemusí to být pro ně bezpečné.

Proto při použití jakéhokoli éterického oleje buďte opatrní. V malém množství však může být použití éterických olejů bezpečné, je nutné, abyste sledovali reakci zvířete (obtížné dýchání, slinění, slabost, klopýtání, svalový třes, zarudnutí nebo popálení pysků, jazyka, kůže, zvracení). U koček zvlášť, protože mají tendenci o sebe významně pečovat a olej mohou slízat.

A ano, levandule je pro kočku, ve formě esenciálního oleje, považována za toxickou…

Výživa a prevence

1. 5. 2020

Jed na hlodavce Stutox

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, žijeme na vesnici a vzhledem ke schválení plošného rozhazování jedu (Stutox II) na hlodavce máme strach o naše kočky a psa. Kočky jsou venkovní, pohybují se volně právě i po polích. Chtěla bych se zeptat jak poznáme, že kočka nebo pes snědl otráveného hraboše? Budeme mít šanci otravu včas rozpoznat a zvířeti pomoci? Existuje nějaká protilátka? Děkuji za zodpovězení otázek.


Stutox je nejúčinnějším jedem na hlodavce. Zabíjí už do několika hodin a neexistuje na něj protijed! Příznaky otravy se objevují velmi rychle, často během několika minut. Otrava se projevuje silným zvracením, může být s krví, silnou bolestí břicha, postupující slabostí a nakonec šokem, kolapsem a smrtí. Mohou se objevit silné křeče, v těch může zvíře umírat 3 až 5 hodin.

Na smrtelnou otravu desetikilogramového psa stačí, aby někde pozřel polévkovou lžíci návnady. Menším druhům psů a kočkám samozřejmě stačí menší množství. Zvířata často mohou sežrat i přiotráveného nebo uhynulého živočicha. Zde je důležité, kolik nestráveného jedu zbylo v jeho trávicím traktu, a to samozřejmě nikdo dopředu neví…

Pokud máte podezření, že by se pes nebo kočka mohla někde dostat do styku s jedem (jakýmkoliv), poskytněte mu co nejrychleji první pomoc!

Nejlepší první pomocí je vyvolání zvracení. Doporučuji majitelům psů 1,5-3% roztok peroxidu vodíku, a to v množství cca 2 ml na kilogram psa (maximálně 60 ml). Je-li to možné je nejrozumnější okamžitě převést zvíře k veterináři. Ten pomůže i tehdy, když se zvíře nevyzvrací výplachem žaludku.

1. 7. 2020

Jedovaté rostliny

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Hezký den! Plánujeme si pořídit štěně a tak trochu počítáme, že nám něco zničí. Máme doma doslova záplavu pokojových květin a na zahradě spoustu keřů, tak se bojím, aby náhodou nesežral něco jedovatého. Jaké květiny a keře jsou pro psy jedovaté?


Seznam by vydal na pěknou příručku. Tak alespoň ty základní: aloe vera, hvězdník, asparágus, azalka, brambořík, krokus, narcis, difenbachie, šplhavice, tlustice, lilie, oleandr, filodendron, tchýnin jazyk a cibule tulipánu. A pro kočky: hvězdník, azalka, krokus, chyzantéma, brambořík, břečťan, lilie, oleandr, lopatkovec, šplhavice, cykos, cibule tulipánu. Věřte, že seznam není zdaleka úplný.

Ostatní

24. 6. 2020

Kartáč na pomeraniana

Odpovídá: Veronika Knobová
Veronika Knobová

Prosím o doporučení - jaké kartáče pořídit na mého pomeraninana? Ve zverimexu mi byl doporučený Furminátor, ale po vyčesání přišel můj pes skoro o půlku srsti. Mám ještě kartáč s kančími štětinami, ale ten zase srst vůbec nerozčeše...


Bohužel málokdo ví o správném použití kartáčů bez rozdílu plemen, zde bych doporučila v prvotní chvíli kontaktovat svého chovatele, od kterého máte štěně. Furminátor je velice dobrý pomocník pro vyčesávání krátkosrstých plemen, ale rozhodně nepatří na dlouhou srst, natož dvojitou srst s podsadou. U těchto srstí dojde k jejímu poškození a rozhodně nedocílíte toho, čeho jste chtěli. Jako první hřeben/kartáč určitě doporučuji Activet nebo Flexi kartáč, tímto kartáčem perfektně srst zbavíte dredíků, popřípadě staré srsti, která se drží u kůže. Při foukání je nejlepším pomocníkem tzv. "finišák", díky tomuto hřebenu při foukání vyčešete a natáhnete srst, jak je potřeba. Poslední hřeben, kterých bych doporučila, je klasický kovový hřeben, na pomíky je ideálně délku hřebenu 25cm - 30cm, díky dlouhým hrotům se dostanete až ke kůži a jste schopni si zkontrolovat, zda je srst opravdu pořádně vyčesaná.

Srst a pokožka

14. 7. 2020

Kastrace březí kočky

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Zdravím, naše venkovní kočka je březí. Někde jsem četla, že je možné kočku vykastrovat  i když je březí, záleží však na stadiu březosti. Můžu se zeptat, jestli je to možné? Neublíží to nějak kočce? A do kdy nejpozději se tento zákrok může provést?


Samozřejmě nejideálnější scénář by byl, aby kočka koťátka donosila, zůstala s nimi nejlépe minimálně 6-8 týdnů a v této době znovu nezabřezla, protože u koček je toto možné i krátce po porodu. Po odstavu nechat kočku hned vykastrovat a koťatům zajistit nový domov.
Pokud to není ve vašich silách, tak je možná i varianta kastrace březí kočky. Je to spíše otázkou etiky a na zvážení každého majitele a veterináře. Nabízí se zde otázka, jestli je lepší usmrtit pravděpodobně zdravé a životaschopné plody nebo nechat koťata na ulici se nekontrolovaně množit. Určitě zde platí pravidlo: čím dřív, tím líp. Čím bude březost pokročilejší, plody jsou vyvinutější, u kočky hrozí větší rizika (větší krvácení, větší rána,…)

Nemoci a úrazyOstatní

29. 4. 2021

Kloubní výživa pro psa

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na doporučení kloubní výživy. Máme 9 let starého psa border kolie, se kterým často jezdíme na kolo apod. A jelikož už je starší a dost s ním sportujeme, začali jsme přemýšlet nad kloubní výživou. Jakou byste prosím doporučila? Co si případně myslíte o kyselině hyaluronové, která je odborníky také velmi doporučována. Zajímala by mě i forma podávání - četla jsem, že nejlépe vstřebatelná forma těchto doplňků je sirup. Předem děkuji za odpověď.


Kyselinou hyaluronovou určitě nic nezkazíte, je to hlavní složka synoviální tekutiny, která působí jako tlumič v kloubním pouzdře, pomáhá regenerovat a chránit kloubní chrupavku. Často je jednou ze složek kloubních výživ nebo je samostatně k dostání v nitrožilním podání jako Bonharen.
Další významné složky, které zvyšují pružnost chrupavky jsou glukosamin sulfát a chondroitin sulfát. Spolu s kolagenem přispívají k lepší hybnosti kloubů.
Další a velice efektivní látkou v kloubních výživách je MSM=methylsulfonylmethan, který pomáhá zpevnit vazy a šlachy, regeneruje svaly a navíc působí proti bolesti a zánětu.
Takže bych Vám doporučila hledat preparát, který obsahu nejlépe všechny tyto složky.
Existuje celá řada perorálních přípravků od capslí, žvýkacích ochucených tablet, sirupu, prášku, atd. Protože podávání těchto přípravků je dlouhodobé, tak bych formu podání zvolila dle toho, co bude váš pes tolerovat a ochotně přijímat. Pokud bych měla zmínit přímo značku, tak firma Alavis má velice kvalitní řadu kloubních výživ, které obsahují některé nebo všechny tyto složky.

Výživa a prevence

10. 4. 2021

Kocour a močové kameny

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Mám 10 let starého kocoura, který je náchylný na močové kameny. Dostává dietu od Hills, která mu vůbec nechutná, takže hubne. Přemýšlím nad krmením masem...Myslíte, že je to v tomto případě vhodné? Jak bych měl krmit? Nebo je nutné dodržovat tuto dietu od veterináře.


Močové kameny mohou mít různé složení. Zatímco dříve se většinou objevovaly struvitové kameny, dnes pozorujeme zvýšený výskyt oxalátových krystalů a oxalátových kamenů. Ty se obvykle skládají ze šťavelanu vápenatého a mohou mít na povrchu velmi ostré hroty. Rozdíl spočívá v tom, že struvitové kameny lze obvykle vypudit po změně kočičího krmiva, které upraví hodnotu pH kočičí moči. U oxalátových kamenů to však možné není.

Jedním z nejdůležitějších preventivních opatření je pobízet kočku, aby více pila, například instalací vodní fontány nebo využitím zvyku některých koček pít vodu z kohoutku. Příjem vody zvyšuje i tekuté kočičí mléko nebo tekuté atraktivní svačinky a vlhké “kapsičky”.

Velice důležitým faktorem je hodnota pH moči. V poslední době byly na trh uvedeny lahodné pasty, které udržují správnou hodnotu pH. Tyto speciální pasty jsou velmi dobrou volbou, neboť některé kočky nerady přijímají zvláštní dietu šetřící močové ústrojí (typu „urinary“) o které pravděpodobně mluvíte.

Výživa a prevence

4. 4. 2020

Kocour a zubní kámen

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, řeším opakovaný zubní kámen u kocoura (6 let). Už 3x byl v narkóze na odstranění kamene, ale pořád se vrací. Přítel kocoura sice musí držet, ale čištění kartáčkem docela zvládáme, bohužel to nepomáhá. Existuje nějaká varianta, jak zabránit usazování kamene? Případně jak často a dlouho zuby musíme čistit? Zatím čistíme cca 3-4 týdně. Děkuji.


Vyzkoušejte přidávat do krmiva řasu kelpu, která obsahuje enzymy, které se dostávají do slin zvířete a tam působí ochranně proti zubnímu kameni. Také by mělo pomoci, pokud by kocour byl nucen žvýkat potravu, tedy větší kusy masa a/nebo měkčí kosti (kuřecí krk), tak by o zuby pečoval více méně přirozenou cestou.

Výživa a prevence

19. 6. 2020

Kosti z makrely

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, koupil jsem svému psovi sušenou makrelu a chtěl bych se zeptat, jestli mu nemohou uškodit kosti, které obsahuje.


Dobrý den, neměly by. Nemůžu to tvrdit 100 %, protože v přírodě není nic 100 %. Ale obecně, kosti z ryb psi zvládají velmi dobře, pokud nejsou striktní granuláři.

Výživa a prevence

13. 1. 2020

Kočka a kastrace

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Zdravím, pořídili jsme si kočku. Nyní jí je kolem 7 měsíců a začala se mrouskat. Chtěli bychom ji proto vykastrovat, aby neměla koťata, protože se často pohybuje venku. Můžete mi prosím poradit, kdy je na kastraci nejvhodnější doba? Ještě bych chtěl vědět, jak zákrok probíhá a jak dlouhá je následná rekonvalescence.


U většiny koček nastupuje puberta opravdu už ve věku 6.-9. měsíců a již od této doby se mohou kastrovat. Není dobré provádět zákrok v průběhu říje, proto bych Vám doporučovala se objednat po skončení a do té doby kočičku držet doma. Kočky mají totiž tzv. provokovanou ovulaci (tzn. že se objeví, když dojde k nakrytí). Proto šance, že Vaše kočička zabřezne již při prvním mrouskání je poměrně vysoká.
Zákrok probíhá v celkové anestezii, která se může na různých pracovištích lišit od aplikace injekce do svalu po inhalační anestezii. Při zákroku se standardně odstraňují pouze vaječníky. Pacientka má po kastraci malou ranku uprostřed bříška, kterou by si neměla olizovat, proto často dostane ochranný obleček nebo límec kolem krku do vytažení stehů. Veterinární pracoviště by měla opouštět probuzená, ale i přes to je lepší ji držet nějakou dobu v domácím prostředí. Pokud vše probíhalo bez obtíží, tak by po 2 týdnech, kdy se vytahují stehy, měla být zcela bez omezení.

Ostatní

10. 7. 2020

Kožní výrůstky u psa

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Pekny den, prosim o radu. Nasemu psovi (8 let) se zacaly delat takove kozni vyrustky na boku (ve slabine). Veterinar na prohlidce rikal, ze nevypada, ze by to bylo neco zavazneho. Od te doby se ale vyrustek docela dost zvetsil. Jak se prosim pozna, ze muze jit o neco zavaznejsiho? Napriklad nador? Dekuji, mame strach.


Původ výrůstku poznáme tak, že z něj uděláme biopsii (odběr jeho části nebo celého). Tento úkon se dá udělat buď v ordinaci tenkou jehlou (tzv. FNAB) a zhodnotí se pod mikroskopem. To nás může nasměrovat, jestli se jedná o neškodný proces nebo naopak. Některý veterinář dokáže říct i přesnou diagnozu. Popřípadě jakýkoliv vet může sklíčko se vzorkem poslat kolegovi s cytologickými zkušenostmi. Např. MVDr. Hanzlíček Jaggy Brno dělá tuto diagnostiku.
Druhá možnost je vzít z novotvaru větší část nebo dokonce celý a zaslat ho na histologické vyšetření, kde nám řeknou přesnou diagnózu.
Výhoda FNAB je, že lze tento úkon dělat bez anestezie, je rychlý, málo invazivní, téměř nebolestivý. Oproti tomu histologické posouzení je přesnější, je možno odstranit celý výrůstek a dostaneme z něj informace, jestli byl odstraněn s dostatečnými okraji, další postup a prognózu. Ale bohužel se tato operace musí provádět v anestezii a samozřejmě je mnohem invazivnější.

Nemoci a úrazySrst a pokožka

5. 5. 2021

Krmení psa se selháváním jater

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Hezký den, mám 8 let starého dobrmana, který má chronickou hepatitidu a začaly mu selhávat játra. Celý život ho krmíme vařenou stravou, nyní nám byla doporučena dieta od Hills. Tu jsme v průběhu jeho života zkoušeli, bohužel mu nesedla. Doporučil byste, prosím, jak psa s tímto onemocněním krmit? Nebráníme se ani krmení syrovým masem.


Výživa při onemocnění jater musí poskytovat dostatek živin nejenom k výživě organismu, ale také k regeneraci jaterní tkáně, přičemž ale nesmí přetěžovat metabolické možnosti poškozených jater. Dieta musí být chutná, při onemocnění jater nesmí pes hladovět. Krmení musí být předkládáno několikrát denně v malých dávkách, klidně i během noci. Bílkovina musí být vysoce kvalitní, lehce stravitelná. Příliš mnoho bílkovin vede k nadměrné produkci čpavku, který nemocná játra nedokážou náležitě odbourávat. Je li množství bílkovin příliš nízké, bude organismus k doplnění deficitu odbourávat bílkovinu vlastního těla a pes bude hubnout. Při těžším a těžkém poškození jater se nesmí podávat psovi vůbec žádné maso a ryby – nemocná játra nedokážou absorbovat množství vitaminu A, kterého je velké množství zvláště v rybách. Proto také nepodáváme olej z tresčích jater. Přednost se dává mléčným výrobkům a bílkovinám rostlinného původu (sója – tofu). K bílkovinám, které produkují nejméně čpavku, patří vejce a mléčné výrobky – jogurt, tvaroh a neslané sýry (žervé, cottage, ricotta). Menší množství čpavku produkuje králičí, krůtí a kuřecí maso a „bílé“ ryby, nejvíce potom všechna červená masa. Vysoce ceněn je tvaroh pro svou šetrnost vůči jaterní tkáni, pro obsah cystinu a pro nízký obsah sodíku.
Vyhýbáme se krmivům s vysokým obsahem mědi, tedy všem vnitřnostem, zejména hovězím játrům. Kuřecí nebo krůtí játra mají obsah mědi velmi nízký. Jehně, vepřové maso, kachna a losos jsou na měď velmi bohaté.

Nemoci a úrazy

7. 3. 2020

Kulhání na přední nohu

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, máme štěně německé dogy (9 měsíců), při pohybu kulhá na přední nohu. Dle RTG je příčina v nedostatečně prohloubené kloubní jamce. Nasadili jsme ALAVIS a na Vás se obracím s dotazem, jestli lze tento problém řešit i jinak než operativně – jestli je například šance, že po správném jídelníčku se to srovná. Co byste nám doporučil? Děkuji.


Moc nevím, kde na přední končetině může vznikat problém v nedostatečně prohloubené kloubní jamce, to bývá problém u kyčlí… Ale ať je to jak je, v devíti měsících už není doga štěnětem, vývoj kostry je již velmi pozvolný, v podstatě je již „z nejhoršího venku“. I když neznám diagnózu, nepředpokládám, že v tomto věku ještě něco ovlivníte výživou. Doplňky určitě neublíží, je otázkou, jak moc pomohou. Určitě kloubní jamku neprohloubí… Spíše se domluvte s vetem, zda by nebyl rozumný nějaký chirurgický zákrok, protože pokud kloub nepracuje delší dobu jak má, vzniká artróza a ta potom způsobuje diskomfort zvířeti i když je vyvolávající příčina odstraněna

Nemoci a úrazy

27. 4. 2020

Kulhání po pádu

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Zdravím, syn si hrál se naším psem – přetahovali se o hračku, syn ho zvedl do vzduchu a pes spadl na zadek. Hned jak se zvedl, tak začal kulhat. Veterinář řekl, že nic zlomeného není, že jde zřejmě jen o naraženinu. Bohužel pes kulhá už přes týden a stále se to nelepší. Při poslední návštěvě veteriny mi řekla sestřička, že bysme mohli zkusit Dornovu terapii. O co prosím jde a myslíte, že by mu to mohlo pomoct?


Dornova metoda je jednoduchá a efektivní metoda, napomáhající přirozeným způsobem nastolit rovnováhu v organismu. Při ošetření dochází k uvolnění bloků v pohybovém aparátu, vyrovnává se celková statika organismu. Základním principem Dornovy metody je navrácení kloubů a obratlů do fyziologické polohy. Při této metodě pracuje terapeut pouze dotykem rukou, kterými se vyvíjí tlak na napravovanou kost nebo kloub za současného aktivního pohybu svalů pacienta. Dornova metoda, stejně jako všechny techniky „mobilizací“ má přesné indikace, ale i kontraindikace, kdy použita být nesmí. Pokud ve vašem případě veterinář vyloučil zlomeninu co se týče zadní končetiny a pánve, a také vyloučil problém s páteří, a přiklání se spíše k „naraženině“, je zpočátku určitě důležitý klidový vodítkový režim, který je vhodný doplnit „hojivou“ aplikací fyzikální terapie na měkké tkáně v dané oblasti. Přesněji řečeno vyhledejte fyzioterapeuta, který má možnost použití terapeutického laseru či magnetoterapie. Po nějaké době, pokud projevy neustávají, je vhodné terapii doplnit o šetrné masážní měkké techniky a nějakou formu mobilizačních technik – to může být právě Dornova metoda. Určitě po čase zopakujte kontrolu u svého veterinárního lékaře.

Nemoci a úrazy

22. 9. 2020

Kvalitní granule

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, chci se zeptat na výběr granulí. Jak poznám kvalitní granule? Na co se případně ve složení zaměřit? Vím, že by pes neměl sóju a kukuřici, ale třeba kolik % masa je považováno za dostatečné? Děkuji za odpověď.


Nejkvalitnější průmyslové krmivo má na prvním místě masovou moučku (kuřecí moučka, jehněčí moučka, rybí moučka…). Masová moučka vzniká vysušením a rozemletím masa. Navíc, na prvním místě musí být psána vždy složka, které je v produktu nejvíce. Pokud je na prvním místě čerstvé maso, musíte počítat s tím, že v mase je ještě voda (v mase je asi 70% vody), která se zpracováním granulí vypaří. Takže sice mají pravdu, že masa je nejvíce, ale bez vody je ho už o hodně méně. Jde o takový malý trik výrobců na spotřebitele. Pokud na prvním místě objevíte jakoukoli obilovinu, krmivo nekupujte! Také se věnujte trochu sčítání, protože výrobci zase používají trik-obiloviny prostě rozdělí, např. na kukuřičnou mouku, kukuřičné vločky a kukuřičný škrob. Pokud sečtete tyto tři hodnoty, může se stát, že bohatě převýší hodnotu na prvním místě uvedeného masa…

Ideální je, aby minimálně 30 % celkové energie, pocházelo z bílkovin, tedy z masa. Mezinárodní tabulky udávají, že minimum pro dospělého psa je 18 % a pro rostoucího psa je potřeba nejméně 22 %.

Výživa a prevence

2. 2. 2020

Miminko v rodině

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, čekáme miminko a chceme na příchod nového člena rodiny připravit i naši smečku dvou psů. Trošku se bojíme případné agresivity… Doporučil byste prosím nějaký postup, aby vše proběhlo hladce a bez stresu? Děkujeme


Vaši psi velmi dobře vědí, že jste těhotná. Prozrazuje jim to jejich úžasný nos (díky potu cítí změny hladin hormonů ve Vašem těle) a později i jejich úžasný sluch (mohou slyšet srdeční ozvy Vašeho miminka). Díky tomu můžete pozorovat některé změny v jejich chování už nyní. Lze těžko odhadnout, jak budou psi reagovat na nejnovějšího člena Vaší rodiny. Rozhodně musíte být velmi opatrná a všímat si jakýchkoliv změn, které budou oproti normálu.

Zde je několik tipů, jak můžete psům cestu k akceptování miminka usnadnit:

Snižujte postupně pozornost, kterou psům věnujete. Pro psy budete mít, alespoň v začátku, málo času. Navykejte psy na dětské zvuky. Využijte nahrávky z You Tube a zvykejte psy na tyto zvuky, pouštějte je na pozadí, ať vidí, že „smečka“ i tak funguje normálně.

Potřete mlékem svým nebo mlékem, které budete používat, dětskou přikrývku. Psi si tak mohou na tuto hlavní vůni zvykat v předstihu, umožněte jim její očuchávání.

Chvalte psy, když jim poprvé ukážete miminko. Nebuďte na ně ošklivá, v případě, že dají svou radost najevo poněkud intenzívněji. Mohli by být ještě víc zvědaví – nebo rozzlobenější…

Uvědomte si, že pes je šelmou, proto prosím nikdy, opravdu nikdy nenechávejte psy s malým dítětem, neřknu-li kojencem, samotného!

Chování

26. 5. 2020

Močové kameny

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Hezký den, moje fena bišonka (6 let) trpí na močové kameny. Od kamarádky jsem se dozvěděla, že by mohla pomoci akupunktura. Myslíte, že to má smysl? A čím bych se měla řídit při výběru dobrého „akupunkturisty“?


Močové kameny jsou jednou z diagnóz, která je u psů relativně častá. Tvorba močových kamenů je nejčastěji způsobená nevyváženým přísunem minerálů v dietě, nebo poruchou jejich metabolizmu a následně jejich nadměrným vylučováním močí, kdy při určitých změnách pH moči dojde k jejich vysrážení ve formě krystalů. Krystaly se na sebe nabalují a vytvářejí kamínky. Některé skupiny močových kamenů je možno rozpouštět a předcházet jim změnou stravy (struvity, uráty, cystínové kameny), některé (kalciumoxaláty) jsou nerozpustné. U cystínových kamenů se uvažuje o pohlavní predispozici u psů samců a kastrace, a tím snížení hormonální hladiny testosteronu, je jednou z doporučitelných složek terapie.

Spíše, než akupunkturistu bych hledal dobrého dietologa, který na základě složení/druhu kamenů může upravit krmnou dávku tak, aby se jejich tvorba vyloučila nebo alespoň minimalizovala. A pokud by Vašeho psa ošetřoval dobrý akupunkturista, jsem přesvědčen, že by trval na tom, aby Váš pes držel patřičnou dietu.

Nemoci a úrazy

18. 2. 2020

Mytí lidskými šampony

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat proč není vhodné používat lidské šampony na mytí psů a koček?


Dobrý den, pH psí kůže se nachází obvykle mezi 4,89-9,95 a mění se v závislosti na řadě faktorů. Feny mají vyšší pH než psi, rozdíly jsou i mezi plemeny. Obecně lze říci, že pH kůže psa je spíše v alkalické části, kdežto pH člověka spíše v kyselé části spektra. Proto i lidské šampony jsou vyráběny s kyselým pH, což psí kůži nemusí vůbec prospívat.

Srst a pokožka

7. 1. 2020

Neplodný pes

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, máme 2 letého pomeraniana, kterého jsme uchovnili. Už jsme pokoušeli nakrývat několik fen opakovaně, avšak žádná nezabřezla. Může být náš pes neplodný? Jak se to případně zjistí? Děkuji za odpověď.


Ano, pes opravdu může být neplodný. Doporučila bych vám stanovit u vašeho psa spermiogram. Jedná se o analýzu spermatu. Odběr dokáže provést většina veterinářů a jeho základní posouzení udělat přímo v ordinaci pod mikroskopem. Na detailnější posouzení se sperma posílá do laboratoře. Na základě výsledků se veterinář rozhodne, jestli může být úspěšná inseminace.

21. 4. 2021

Nesestouplé varle

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Chtěla jsem Vás požádat o radu – náš tříměsíční papillon má pouze jedno varle. V psí školce mi říkali, že se jedná o nemoc zvanou kryptorchismus a bude nutná kastrace. Dá se s tím ještě něco dělat a je to nebezpečné? Kastraci bychom se chtěli vyhnout.


Když to říkali v psí školce :-)

Ano, kryptorchismus je spíše vada než onemocnění, genetická vada, pro kterou má dispozici otec i matka postiženého jedince. Může být kryptorchismus jednostranný, kdy chybí pouze jedno varle nebo oboustranný, kdy chybí varlata obě. Můžete slyšet ještě pojem monorchismus, to znamená, že se jedno varle vůbec nevyvinulo, takže nemohlo ani sestoupit do šourku, a anorchismus, kdy se nevyvinulo ani jedno varle. Tyto vady jsou však vzácné.

Když se štěně narodí, má varlata uložená v oblasti ledvin a teprve růstem štěněte se postupně „stahují“ do šourku. Zadržené varle může zůstat „uvízlé“ kdekoliv po této trase…

Pro sestoupení zadrženého varlete někdy pomůže hormonální léčba.

Kastrace se doporučuje zejména proto, že zadržené varle je vystaveno vyšší tělesné teplotě (v šourku je chladněji) a tím často dochází k tomu, že tkáň zadrženého varlete podlehne nádorovému bujení. Chirurgové často při zákroku odstraňují i sestouplé varle, ale tento zákrok NENÍ nutný. Může jít spíše o chovatelský problém, kompletní kastrací nebude vada přenášena dále.

Ostatní

4. 5. 2020

Neurologické projevy

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Zdravím, mohla bych poprosit o radu? Náš veterinář (65 let, malá ordinace na vesnici) navrhoval utracení našeho psa kvůli neurologickým projevům – motání při chůzi, nepřirozené držení hlavy atd. Navíc špatně jí a pije, nevyjde schody ani nenaskočí do auta. To jsem odmítla, je mladý a určitě má šanci se z toho dostat. Druhý veterinář mi řekl, že se pravděpodobně jedná o mechanickou blokádu krční páteře a doporučil fyzioterapii. Jaký postup byste v případě takového problému navrhovala? Děkuji.


V této situaci je nejdůležitější správná diagnostika veterinárního lékaře. Symptomy, které pejsek vykazuje, mohou mít různé příčiny, tudíž i různá řešení i léčbu. Může jít o mechanickou blokádu krční páteře, taktéž ale o postižení vestibulárního aparátu, mozečku či nádorového onemocnění v oblasti hlavy či páteře. Vyhledejte specialistu neurologa/ortopeda a domluvte se na diagnostice. Někdy postačí rentgen, jindy je potřeba například i CT nebo MRI. Teprve po správné diagnostice veterinář v případě potřeby doporučí fyzioterapii.

Nemoci a úrazy

13. 9. 2020

Nádory análních žlázek

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zdravím, můj 14 letý německý ovčák má nádory análních žlázek, bohužel jsou už docela velké. Veterinář doporučil jejich odstranění, my se však bojíme anestezie. Mohu se zeptat, co byste nám doporučil? Odstranit, nebo ho nechat dožít?


Při odstraňování nádorů cirkumanálních žláz může dojít k narušení funkce svěračů konečníku, se vším s tím souvisejícím problémům. Navíc ve čtrnácti letech si nejsem úplně jist, zda bychom mu narkózou a celým zákrokem spíš nepřitížili... Osobně bych se těšil z každého dne, který spolu můžeme být a operaci bych ho nevystavoval.

Nemoci a úrazy

21. 3. 2020

Oblékat nebo neoblékat psa?

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Mohla bych poprosit o radu? Máme staršího psa s řídkou srstí s malým množstvím podsady. Chtěla bych se zeptat, jak je to s oblékáním, když přijde chladnější počasí. Oblékat nebo ne? Dřív mi přišlo, že chladnější počasí a změny teplot dával lépe, ale teď když přijde chladnější počasí, tak se mu třepou nohy a je vidět, že mu je zřejmě zima…


V tomto případě přes zimu určitě oblékejte. Pro krátkosrsté plemeno nejsou přechody z vytopených místností do mrazivého počasí vůbec příjemné. Předejdete také díky tomu možným zánětům močových cest či „nastydnutím“ zad, po kterém se mohou rozvinout nepříjemné pohybové potíže. U staršího pejska také už můžeme předpokládat nějaké artrotické změny na kloubech, proto je vhodné, udržovat alespoň kořenové klouby (lopatky, ramena, kyčle) v teple. Pozor dejte při výběru oblečku, neměl by být promokavý. Například pouze vlněné oblečky nejsou vhodné do deštivého nebo mrazivého počasí. Materiál navlhne, je mokrý a studí a naopak může uškodit.

Výživa a prevenceOstatní

15. 9. 2020

Obojek nebo postroj

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Dobry den. Posledni dobou se mezi pejskari stále vice resi otazka, jestli je lepsi obojek nebo postroj. Se svým psem chodim na volno, ale casto vidam v parku psi co silene tahaji a vlaci za sebou majitele. Podle me je to strasna zatez na pater. Mohly by to sice resit postroje, ale casto vidim ruzne parodie na ne (naprilad zapinani jen za predni nohy), coz podle me take neni idealni. Rada bych poprosila o nazor odbornika.


Myslím, že v tomto případě je dobré používat zdravý selský rozum. Obojím můžete psovi jak prospět, tak ublížit. Pokud je pes vychovaný, znalý základní poslušnosti a na vodítku netahá, může mít obojek. Ten bych ale volila vždy široký a měkce podložený, ne úzký pruh jakéhokoliv materiálu. Rozhodně nedoporučuji kovové „škrtící“ obojky nebo dokonce obojky s ostny – to je již velký hazard se zdravím zvířete. Nešetrné používání těchto obojků může způsobit velké zdravotní potíže v oblasti krční páteře – urychlení degenerativních změn obratlů, bolestivost měkkých tkání krku a někdy až výhřezy meziobratlových plotének. Stejné je to s postrojem. Postroj musí psovi dobře padnout, nesmí ho škrtit ani být příliš volný a hlavně, pes musí mít v postroji volné lopatky a ramenní klouby. To znamená, že popruh nejde šikmo přímo přes lopatku. Bohužel, se ale takových postrojů, kde popruh stlačuje lopatku, u nás prodává mnoho. Tento typ postroje při dlouhodobém používání může celkově negativně ovlivnit pohybový stereotyp psa.

Ostatní

19. 9. 2020

Od kdy může mít pes plnou zátěž

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Dobrý den, od jakého věku může mít můj pes (setr, 9měsíců) plnou zátěž? Jedná se o běh u kola a koloběžky, pochody, canicross atd. Jde mi hlavně o to, aby nebyl ohrožen jeho vývoj a neměl pak problémy s klouby apod.


S plnou zátěží je potřeba počkat do věku, kdy dochází k uzavření růstových plotének dlouhých kostí, což je u většiny psů mezi 12-14 měsícem věku a u obřích plemen okolo 18měs.věku. Pokud budete přetěžovat psa dlouhými pochody, běhy, skoky v tomto raném období, riskujete traumata, zlomeniny či deformity – v nejhorším případě. Namáhání kloubů způsobené přetrénováním příliš mladého psa nemusí být znát hned v mladém věku, ale může se třeba projevit až za pár let, a to problémy s páteří, předčasnou artrózou kloubů, atd. Ve věku do 14-18 měsíců psa s danými činnostmi spíše jen lehce postupně seznamujte, třeba formou chvilkové hry, nikdy psa dlouze nepřetěžujte. V tomto věku je vhodné zaměřit se spíš na lehký senzomotorický trénink ve fázi uvědomování si vlastního těla (ne balanční pomůcky!!!), hry v přírodě, lehkém lesním terénu, atd. Důležité je připomenout že svalově „hotový“ pes je až kolem 3.roku věku.

Výživa a prevenceNemoci a úrazy

20. 9. 2020

Odčervovat nebo ne?

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zdravím, mám dotaz ohledně odčervování. Vím, že není povinné a dokonce jsem četla, že ničí zažívání. Můj veterinář mi při poslední kontrole řekl, že pokud neodčervuji, můžu psa i zabít. Kde je pravda? Je lepší odčervovat nebo ne?


Odčervování je podávání chemikálií, které musí organismus psa, kočky, jakéhokoliv zvířete, zpracovat. Odčervování tzv. naslepo, tedy že každý druhý nebo třetí měsíc podáváte prášky, je pro zažívací trakt zvířete velkou a velmi často zbytečnou zátěží. Klientům doporučuji nechat si udělat koprologické vyšetření (tedy vyšetření trusu) a teprve v případě pozitivního nálezu psa odčervit. K vyšetření je nutný tzv. poměrný vzorek, tedy sbírat vzorky stolice cca velikosti ořechu ob den alespoň ze tří, lépe z pěti dní.

Výživa a prevence

1. 3. 2020

Opakované záněty uší

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, náš jezevčík (1,5 roku) trpí na opakované záněty uší. Veterinář při každém zánětu nasadí kapky s ATB, zaberou, ale zánět je za měsíc zpět. Bojíme se, že při takto častém podávání ATB přestanou fungovat a nebude cesta, jak problém řešit. Nevíte, na co se zaměřit (případně co by mohla být příčina), aby se problém neopakoval? Bylo vyloučeno cizí těleso, přebytečný maz pravidelně čistíme (kapkami do uší od veterináře).


Onemocnění uší je nekonečným příběhem chovu a veterinární medicíny. Ucho je derivátem kůže a mnohdy je dobré se k jeho onemocnění stavět takto, nemusí jít pouze o problém ucha, ale o problém celého orgánu, tedy kůže. A tím by možná pomohlo k vyřešení vyhledat pomoc specialisty dermatologa! Chronický zánět, který vede k infekci jako sekundárnímu účinku, je nejčastěji způsoben alergiemi na životní prostředí (jako jsou pyly, plísně a roztoči), ale zánět může také způsobit alergie na potraviny. Antibiotické kapky potom pomáhají pouze dočasně… Znám mnoho psů, kteří trpěli chronickou otitidou, ale jakmile byla pozornost zaměřena na zvládnutí primárního problému, tedy alergie, a tento problém byl vyřešen, byl vyřešen i problém uší.

Nemoci a úrazy

1. 6. 2020

Papoušek si škube peří

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, prosím o pomoc – náš papoušek (žako kongo) si už několik měsíců škube peří. Dospělo to do takového stádia, kdy mu peří zůstalo jen na hlavě a už není schopný létat. Čím to může být? Co byste nám doporučil? Děkuji za odpověď.


Velcí papoušci a žakové zvlášť jsou velmi společenští, ve volné přírodě žijí v párech a sdružují se ve velkých hejnech. V zajetí vyžadují značnou pozornost a spoustu hraček a stimulů, aby se nenudili. Přes různorodost údajů se většina autorů shoduje, že pro duševní zdraví žaka je nutné, aby trávil alespoň tři hodiny denně mimo klec a majitel se mu alespoň 3/4 hodiny denně intenzívně věnoval. Právě nedostatek stimulů a pozornosti je udáván jako hlavní důvod sebepoškozování! Doporučuji Vám přehodnotit Váš časový rozvrh. Pokud nemůžete patřičný čas papouškovi poskytnout, bude lepší ho přenechat jinému, časově méně zaneprázdněnému člověku. Diskutabilní je možnost pořízení kamaráda pro Vašeho papouška. Mohlo by se stát, že se naučí škubat také, podle vzoru svého kamaráda…

Chování

7. 2. 2020

Periferní polyneuropatie

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Pekny den, moc prosim o radu. Nas desetilety labrador zacal spatne chodit a za par dni ochrnul uplne. Na klinice jsme se dozvedeli diagnozu - periferni polyneuropatie. Pejska uspat nechceme, stale ma chut k jidlu a vypada ze to jeste nechce vzdat. Cetla jsem, ze mu muze pomoci rehabilitace a/nebo fyzioterapie. Je prosim nejaka sance, ze se z toho dostane? Jak by lecba pomoci rehabilitace mela vypadat?


Periferní polyneuropatie je neurologické onemocnění spadající do periferních poruch, kdy laicky řečeno mozek a mícha fungují, tak jak mají, ale periferní nervy, vycházející z míchy, ne. Příčina není přímo známá, nicméně je dost časté, že tomuto stavu předchází nějaká infekce organismu, masivní napadení klíšťaty, otrava chemickou látkou v době cca před 1-4týdny před prvními příznaky. Během několika dní pes celotělově „ochrne“, sníží se tonus svalů a reflexy. Pokud nenastanou komplikace s obrnou dýchacích svalů, tak je prognóza tohoto onemocnění obecně dobrá. Protože se tento stav nedá vyřešit operací ani léky, opravdu jediným prostředkem pro znovunavrácení do pohyblivého života je fyzioterapie. Ta se soustředí na postupnou obnovu motorických funkcí. U lehčích případů se jedná o jeden až dva měsíce, u těžkých to může být však i klidně půl roku délky rekonvalescence.

Nemoci a úrazy

1. 8. 2020

Pes BOO

Odpovídá: Veronika Knobová
Veronika Knobová

Zahlédla jsem na instagramu psa BOO, nevíte, jestli se dá sehnat někde v ČR?


Bohužel plemeno „BOO“ NEEXISTUJE! Boo byl pejsek plemene pomeranian, který měl soustu zdravotních neduhů. Díky tomu, že mu nerostla srst byl stříhán na roztomilého medvídka. V tento okamžik vznikl fenomén jménem střih BOO. Takže pokud chcete roztomilého chlupatého medvídka, pak musíte hledat pomeraniana, ale prosím NIKDY, opakuji NIKDY, ho nenechte stříhat na tento střih, není to pro ně vhodné. Naopak hrozí velká rizika s tím spojená - například alopecie.

Srst a pokožkaOstatní

27. 7. 2020

Pes a blechy

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den. Náš pes si z chalupy přinesl blechy. Všimla jsem si toho až ve vlaku. Hned po příchodu do bytu jsem ji vykoupala v odblešovacím šamponu a byt vystříkala octem s vodou. Co je ještě třeba dělat, aby se blechy nerozmnožovaly? Máme všude koberce a kamarádka říkala, že takhle s nimi můžu bojovat i několik měsíců…


Kamarádka má bohužel pravdu. Někdy se zdá boj proti blechám nekonečný. Je potřeba se zbavit nejen dospělců, ale všech vývojových stadií, které se mohou držet i v prostředí, nejčastěji na místech, kde zvíře lehá.
Odblešovací šampon a ocet mohou pomoci, ale bohužel nezabírají stoprocentně. Určitě bych Vám doporučila aplikovat buď pipetu nebo tabletku určenou proti blechám a odblešit tak najednou všechny zvířata v domácnosti. Většina těchto přípravků má účinnost 1 měsíc, proto je dobré v hodně zamořené domácnosti aplikaci po měsíci zopakovat. Já osobně mám nejlepší zkušenost s tabletkou Comfortis.
Ve stejný okamžik byste měla vyprat všechny pelíšky, kde zvířata lehají. Věci, které nejdou vyprat, tak vysát a vystříkat sprejem proti parazitům (např. Bolfo sprej).

Výživa a prevence

21. 7. 2020

Pes a darování krve

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Hezký den, chtěla bych se zeptat – rozhodla jsem se pomoci zachránit život nějakému pejskovi a chtěla bych, aby můj pes daroval krev. Vím, že je to možné, jen nevím kam se obrátit a kde jsou „odběrová místa“. Také nevím, co musí dárce krve splňovat a jak často může darovat krev. Také mě zajímá jak odběr krve probíhá… Nebude to mého psa bolet? Děkuji za odpověď.


Nejprve bych chtěla ocenit Vaše rozhodnutí. Je skvělé, že byste chtěla pomoci.
Váš pejsek by měl být ve věku 1-8 let, vážit více než 25-30 kg, měl by být klinicky zdravý, řádně očkovaný a odčerněný, navíc by v minulosti sám neměl prodělat žádnou transfuzi. Fenka by neměla hárat.
Odběr probíhá většinou tak, že pes leží na boku, vpich jehlou je veden do žíly na krku, trvá asi 10-15 minut a po odběru by měl pejsek ještě nějakou chvíli zůstat ležet. Z tohoto důvodu je také důležité, aby měl vhodné povahové vlastnosti, tzn. nebyl příliš bázlivý nebo naopak agresivní. Bolestivý může být akorát ten jeden vpich jehlou, což je srovnatelné např. s vakcinací nebo odběrem krve z tlapky.
Dárcovství má pro Vás oba i výhody. Před odběrem se standardně provádí klinické vyšetření psa, určí se krevní skupina a vyšetří se krevní obraz, často také dostane nějakou odměnu ve formě pamlsků, hraček nebo poukazu na veterinární služby.
Darovat krev můžete buď přímo na veterinární klinice, kde Vás čekají tyto výhody. Protože je dárců málo, tak si většinou kliniky nechávají transfuze pouze pro své pacienty. Seznam některých těchto klinik můžete najít na www.pesweb.cz. Nebo se můžete zapsat do registru psích dárců krve na webových stránkách www.cervenatlapka.cz a www.pesweb.cz, kde si Vás vyhledá přímo majitel, který bude potřebovat pomoci, kontaktuje Vás přes formulář a vy se mu ozvete zpět.

Ostatní

27. 7. 2020

Pes nevrtí ocasem

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, můj pes po příchodu z procházky přestal vrtět ocasem, má ho svěšený a stažený a není s ním vůbec schopný hýbat. Nevíte co by mohlo být příčinou?


Mohlo by se jednat o tzv. syndrom mrtvého ocasu. Jde o poruchu nervové činnosti nebo o bolestivost vycházející z kořene ocasu. Často vzniká při koupeli ve studené vodě. To ale nemusí být jediná příčina. Určitě navštivte veterináře, nejen kvůli diagnostice, ale hlavně proto, že má prostředky k tomu, aby se stav upravil.

Nemoci a úrazy

12. 3. 2020

Pes se neustále drbe

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, máme psa, staforda bez PP 4 roky a neustále se drbe. Dle testů má alergii na kuře, které mu proto nedáváme. Alergii má však stále - nejhorší je to na jaře. Jak prosím můžeme alergii řešit, aniž by pes bral doživotně prášky? S pozdravem, Mráčková.


Alergie na kuře bývá opravdu jedna z nejčastějších potravní alergií. Ale nemusí to být jediná věc, která vašeho psa trápí. I když píšete, že váš pes několika testy prošel, tak zkusím zmínit pár důležitých bodů.
Pokud by se ho týkala potravní alergie, tak nejspolehlivějším testem je tzv. eliminační dieta, kdy se snažíte vyloučit z potravy složku, která by mohla způsobovat svědění. Většinou tito pacienti fungují na dané dietě (např. ryba a brambor) bez léků.
Další častá onemocnění, která se projevují svěděním jsou kožní parazitózy (např. blechy, svrab, demodikoza,…), zde je potřeba dobře prohlédnou srst, případně udělat kožní seškrab a podívat se pod mikroskop. Velice častá je právě alergie na bleší kousnutí, kdy citlivější jedinci reagují přehnaně na kousnutí třeba jen jediné blechy.
Sezónní charakter, který popisujete v dotazu, mohou mít atopické dermatitidy, což je reakce na jeden nebo více alergenů z prostředí (např. pyly, prach, roztoče,..). Někdy stačí pouhé odstranění jednoho či více alergenů a je po problému. Samozřejmě ne vždy je to takto jednoduché.
Dále by se mohla vyskytnout kontaktní dermatitida, která je u psů spíše vzácná a další onemocnění (hormonální, nádorové,…), ale na to bych prozatím nemyslela.
Hledání příčiny pruritu může být někdy zdlouhavé, ale když se doberete výsledku, tak je zde šance, že se obejdete bez celoživotních léků.
Pokud si nebudete vědět rady, navštívit zvířecího dermatologa (např. MVDr. Jana Rybníčka DipECVD).

Nemoci a úrazySrst a pokožka

16. 4. 2021

Pes u moře

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, plánujeme s naším psem (pokud to koronavir dovolí) vyrazit k moři. Poradil byste prosím, jak mu máme přizpůsobit režim? Přeci jen to jsou jiné podmínky než u nás, vedra, slunce, navíc slaná mořská voda… Myslíte, že se může s námi koupat v moři? Je nutnost ho pak oplachovat, nebo je pro něj mořská voda zdravá jako pro nás? Také se bojíme, že bude pít mořskou vodu, je „popelnice“ a myslím, že by mu mohla chutnat. Je to velký problém? A ještě poslední dotaz – může se pes spálit od slunce? Moc děkujeme.


Je všeobecně známo, že mořská voda je pro kůži a srst psa přínosná a může dokonce pomáhat léčit různé kožní problémy. Veterináři se ale neshodují v tom, jestli je po koupeli v moři nutné psa sprchovat obyčejnou vodou. Osobně z klinické zkušenosti na sprchování netrvám, důležitější je mokrou srst provětrat, vytřít ručníkem nebo alespoň pročechrat rukou, aby nedošlo k zapaření kůže! Sprchování bych preferoval u bohatě osrstěných psů, kteří mají srst znečištěnou plážovým pískem.

Pití slané vody může být skutečně problém! V extrémním případě může požití velkého množství slané vody vést u psa ke zvýšení hladiny sodíku v krvi, což má za následek křeče, otok mozku, kóma a smrt. Musíte psovi zabezpečit dostatek pitné vody, protože při různých plážových hrách, ale i při samotném plavání ztrácí následkem svalové činnosti a intenzivního dýchání tekutinu, kterou musí doplňovat. Pokud nemá k dispozici sladkou vodu, doplní své potřeby vodou slanou. Pití slané vod může být také příčinou tzv. „plážového průjmu“.

A ano, i pes se může od slunce spálit. Ohrožená jsou bezsrstá plemena nebo místa na těle psa, která jsou z jakéhokoliv důvodu holá. Citlivý je hřbet nosu, špičky uší, víčka, případně slabiny. Více ohrožení jsou jedinci s bílou srstí. K ochraně můžete použít psí opalovací krémy nebo třeba obyčejný kokosový olej. Pozor na lidské krémy, obsahují většinou oxid zinečnatý, který je pro psy jedovatý.

Ostatní

15. 6. 2020

Pes u moře

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, máme čtyřletého zlatého retrívra a chtěli bysme ho vzít tenhle rok k moři. Myslíte, že pobyt zvládne? Chceme se s ním koupat i v moři, ale nevíme, jestli může a jestli ho pak nebude svědit kůže. Co když se například napije slané vody? Zdraví Nováková z Příbrami


V první řadě je důležité si zjistit všechny náležitosti pro cestování se psem do zahraničí jako je pas, čip, očkování proti vzteklině. Některé země mají navíc svá pravidla, které najdete na webových stránkách Státní veterinární správy.
Pokud se jedná o koupání v moři, tak bych doporučila každý den po koupání osprchovat psa sladkou vodou a řádně osušit. Případně si s sebou můžete vzít jako první pomoc šampon na podrážděnou kůži. Ale často psi zvládají koupání v moři i bez osprchování.
Pokud se váš pes napije většího množství slané vody, tak se u něj může objevit průjem nebo zvracení. Mějte pro něj vždy připravený dostatek sladké vody a průběžně mu jí nabízejte, aby ho mořská voda tolik nelákala.
Také se snažte psa držet ve stínu a chladu. Pokud by došlo k přehřátí organismu, pozvolna ho chlaďte mokrým ručníkem (ne příliš studeným, aby nebyla změna teploty příliš prudká).
Pro všechny případy bych si zjistila nejbližší veterinu od vašeho ubytování.

Výživa a prevenceSrst a pokožkaOstatní

16. 5. 2021

Pet, Show a Breeding quality

Odpovídá: Veronika Knobová
Veronika Knobová

Dobry den, mam doma pomeraniana bez PP a chtela bych mu poridit kamarada s PP. Zarazi me "deleni" psu - jaky je prosim rozdil mezi Pet, Show a Breeding quality?


Záleží, co od pejska chcete, to je nejdůležitější otázka, kterou je třeba si položit. Pet quality je označení pro štěně, které má vadu vyřazující z chovu či jinou vadu, která není přípustná pro jedince, kteří patří do chovu nebo na výstavy. Pokud je štěně PQ je to výrazně znatelné v ceně, která je ponížena. Show quality je nejvyšší kvalita štěněte, kterou můžete pořídit. Citelně to pocítíte samozřejmě i v ceně. Tento jedinec odpovídá plně standardu, je prostý od vad a v určitých exteriérových kvalitách vyniká nad ostatními. Většinou má výborný pohyb, výstavní kariéru v krvi od narození, vzhledově se blíží k ideálnímu představiteli. SQ je ideální na výstavy, ale i pro chov. Je pravdou, že SQ bude vyhrávat na výstavním poli, ale nemusí se jednat notně o nejkvalitnějšího producera do chovu. Breeding quality se označuje jedinec, který je ideální do chovu. Je opět prostý vad, které by ho vyřadily z chovu. Většinou se kupuje ve starším věku od 12 měsíců a více, kdy máte jistotu dobrého skusu, počtu zubů, srostlé fontanely a vyšetření patel, které se vyšetřují od 12 měsíců věku. U BQ je vysoká pravděpodobnost, že se jedná o dobrého producera a máte tak doma jedince, který bude přínosem v chovu, nemusí ovšem být úspěšný ve výstavním poli.

Ostatní

30. 7. 2020

Poměr vápníku a fosforu

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, mám dotaz ohledně výživy. Ráda bych psovi dávala na přilepšenou jogurt, tvaroh nebo vařené maso, ale veterinář mě varoval, že není dobré přidávat ke granulím další potraviny, že tak psovi rozhodím poměr vápníku a fosforu. Můžu se zeptat co je na tom pravdy? Děkuji.


Dnes se razí představa, že průmyslově vyráběná krmiva jsou “kompletní a vyvážená”. V souvislosti s pokrokem našeho poznání byla před deseti dvaceti lety tato krmiva nevyvážená, a dá se předpokládat, že za dvacet let budou nevyvážená ta dnešní... Nic méně, ať tak nebo tak průmyslová krmiva neberou a ani nemohou brát v úvahu

biologickou individualitu každého jednoho jedince. Každý jedinec, ať pes či člověk, má své individuální potřeby, které vůbec nemusí korespondovat s průměrnými tabulkovými hodnotami.

Přídavkem kvalitních přirozených ingrediencí (kefír, jogurt, kysané zelí, jablka, mrkev, vejce, syrové maso...) oživíte “mrtvou” průmyslovou stravu a organismu psa prospějete! Psi umí s přijatými živinami dobře hospodařit a nepotřebují každodenní přísun kompletní a vyvážené stravy. Ta je nutná v řádu týdnů až měsíců.

Takže se přídavků vůbec nebojte!

Výživa a prevence

1. 4. 2020

Porod kočky

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, zjistili jsme, že je naše kočka březí. Můžu se zeptat, jak poznáme, že přichází porod? Nemáme s tím žádné zkušenosti a chceme předejít případným komplikacím.


Pokud jste nevěděli, že je kočka připuštěná, pravděpodobně má možnost se pohybovat volně mimo domov. Je vysoce pravděpodobné, že také mimo domov někde porodí.

Počátků porodu u kočky si vůbec nemusíte všimnout, nedoprovázejí ho totiž žádné viditelné kontrakce tak jako u feny. Kočka ale bude neklidná a začne se chovat podivně. Může se například zdát neobvykle přítulná, nebo od vás naopak začít utíkat. Nejspíš bude také hlasitě mňoukat, v mnoha případech se též začne nezvykle často a opakovaně čistit.

26. 7. 2020

Porucha chování u kočky

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, mám strach o mou kočku. Poslední dny často dělá „kotrmelce“ a obsesivně si při hryže tom ocas. Nevíte, co by to mohlo být? Veterinář nedokázal najít příčinu.


Pokud veterinář nenašel příčinu (parazité, alergie, plísně...), může jít o psychogenní poruchu. Často je příčinou i “obyčejná” nuda... Určitě bych vyzkoušel použít feromony (Feliway)! Pokud by nepomohly, kontaktujte možná spíše zkušeného chovatele koček. V těchto věcech mají větší zkušenosti než mnozí veterináři.

Chování

11. 4. 2020

Povaha pomeranianů

Odpovídá: Veronika Knobová
Veronika Knobová

Pěkný den, rád bych se zeptal na povahu pomeranianů. Na internetu se sice dá vyčíst, že jsou velmi přítulní, známá ale má psa, který neskutečně štěká a nebojí se kousnout. Je tohle standart?


Pomeranian je velice společenský pes, který ke svému životu potřebuje společnost jak lidí, tak psů. Jak jste uvedl, jedná se o velice kontaktní plemeno. Je však také trošku tvrdohlavé a velmi ostražité. Pomeranianovu oku nic neunikne a náležitě na to upozorní. Vše je však o výchově, a tak i toto chování lze korigovat. Důležité je nepodcenit výchovu a nastavit pejskovi mantinely, i když se jedná o malé plemeno. Jinak Vám přeroste přes hlavu a budete nešťastní, protože nebudete vědět, jak z toho ven.
Co se týče popisovaného chování - samozřejmě lze narazit i na agresivní jedince, ale osobně si myslím, že někde nastala chyba - buď v socializaci, ve výchově a nebo v obojím. Pokud si toto plemeno chcete pořídit, je důležité vybírat i podle povahy jedince - objeďte si několik CHS a podívejte se, jací jsou rodiče a jak je se psy zacházeno.

Chování

1. 7. 2020

Požírání výkalů

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, náš pes už od štěněte žere výkaly, zkusili jsme přejít na barf s tím, že by se to mohlo srovnat. Bohužel výkaly žere dál. Nevíte, jakou by to mohlo mít příčinu? Také se bojíme parazitů a nemocí, jek velké je riziko nákazy? Nehledě na estetický faktor... Děkuji za odpověď.


Pes je od přírody masožravá šelma se sklonem k mrchožroutství. Mršina z našeho úhlu pohledu smrdí, trus rovněž. Ale z hlediska psa může jít o úžasnou a neodolatelnou vůni… Štěňata také tento zvyk často kopírují od svých matek, která po nich uklízí jejich výkaly, aby pelech zůstal čistý.

Intuitivně mohou psi požíráním výkalů doplňovat svoji krmnou dávku o případné chybějící enzymy a probiotika. Na ty je každé lejno velmi bohaté.

Příčinou může být i přítomnost parazitů v trávicím traktu psa. Ti ochuzují jeho organismus o živiny a on je může potom doplňovat tímto způsobem. V podstatě může koprofágii (tak se požírání trusu nazývá) provozovat kterýkoliv pes, který má z jakéhokoliv důvodu nedostatek živin (onemocnění štítné žlázy, slinivky, cukrovka atd.).

Ano, je zde možné riziko nákazy, jak parazity (škrkavky, girardie), tak bakteriemi (salmonela, tetanus) nebo viry (parvovir, koronavir). Tato rizika je možné eliminovat pouze tím, že znemožníme psovi trus požírat. To bývá velmi těžké…

Výživa a prevence

14. 2. 2020

Prevence dysplazie kloubů

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Dobrý den. Máme štěně novofoundlandského psa (2,5 měsíce) a bojíme se, že bude mít dysplazii kyčelních kloubů, jelikož je na ni toto plemeno hodně náchylné. Dostali jsme od chovatele radu, aby nechodil do 1 roku do schodů, ale nevím, jak to budeme dělat, až ho neuneseme. Můžeme dělat ještě něco dalšího? Dávat nějakou kloubní výživu, nebo s ním nějak cvičit?


Dysplazie kyčelních kloubů je vývojové onemocnění. Na jeho vzniku se podílí jak dědičnost, tak právě faktory vnějšího prostředí. Špatným přístupem v období růstu psa (což je u obřích plemen i více než do 18ti měsíců věku) můžeme bohužel zvýšit riziko dysplazie, či konečný stupeň dysplazie. Určitě je více než vhodné dodržovat do konce růstu velkého či obřího psa několik pravidel. Vyvážená kvalitní výživa plus kloubní preparáty mají v tomto věku opravdu význam. V domácím prostředí zajistěte neklouzavé povrchy, plovoucí podlaha, či dlažba není vhodná. Zamezte psovi divoké hry na klouzavém povrchu. Vynechte schody, skoky nahoru i dolů, atd. Až vám jeho váha nedovolí nošení do schodů, můžete použit speciální rehabilitační postroj na zadní končetiny, kterým můžete pohyb do schodů korigovat. Je vhodné naučit psa, aby se na schodech pohyboval pomalu a disciplinovaně. Pravidelný pohyb venku je důležitý pro správné osvalení. Nechoďte však dlouho po tvrdém povrchu – asfalt, beton a psa nepřetěžujte. Vhodné jsou procházky do lesa, mírný lesní terén stimuluje nenásilnou formou koordinaci, rovnováhu a celkový motorický rozvoj psa.

Nemoci a úrazy

10. 9. 2020

Problém s análními žlázkami

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Přeji dobrý den. Mám doma dvouletého pejska čivavy a má problémy s análními žlázkami. Jsou neustále plné, i když pravidelně chodíme na jejich vymačkávání. Je to pro něj i pro mě velmi nepříjemné, je neustále ve stresu, vykusuje si srst na zadku a problém se neustále opakuje. Vidím, že neustálé vymačkávání není řešení… Poradil byste prosím, jak to řešit? Děkuji, jsme už vážně zoufalí.


Existuje mnoho základních příčin problémů s análními váčky a v mnoha případech jde o různé kombinace důvodů. Nejčastější příčinou problémů je špatné gastrointestinální zdraví. Aby se anální váčky vyprázdnily, potřebují pevnou a „zdravou“ stolici, která na ně při průchodu vytváří tlak. Pokud má pes malou, měkkou nebo průjmovitou stolici, bude velmi obtížné správně váčky vyprázdnit. Další běžnou příčinou problémů s análními váčky jsou alergie, včetně alergie atopické. Další hlavní příčinou problémů s análními váčky může být anatomie psa. Pokud jsou umístěny neobvykle (příliš nízko nebo příliš daleko uvnitř), může být jejich vyprazdňování obtížné.

Nejlepší, co můžete jako první krok pro zdravou fyziologickou funkci análních váčků udělat, je úprava krmné dávky tak, aby stolice byla dostatečně tvrdá. Při krmení na přírodních principech jde o přídavek kostí, případně zeleniny. Při využívání průmyslové stravy je potřeba uvažovat buď o její změně nebo o obohacení o vlákninu. S velmi dobrým efektem můžete využít psyllium. Při jakémkoliv způsobu krmení je vhodné obohacovat krmnou dávku o kvalitní probiotika. Dostatečný pohyb a fyzická námaha posiluje nejenom břišní svaly, ale i rektální oblast a v podstatě pomáhá stimulovat střevní pohyby. To vše může vést k tomu, že pes bude anální váčky vyprazdňovat bez problémů.

Pro příznivce alternativních postupů mohu uvést, že ke správnému vyprazdňování análních váčků můžeme s velmi dobrým efektem využít homeopatikum Silicea, v ředění 9CH. Oxid křemičitý pomáhá tělu „vyhnat“ cizí předměty (tříska) a tekutiny (hnis a obsah análních váčků).

22. 7. 2020

Péče o pomeraniana

Odpovídá: Veronika Knobová
Veronika Knobová

Mám dotaz ohledně péče o pomy. Chci si pořídit štěně a četl jsem, že srst má samočistící funkci. Co to znamená? Je tedy nutné ho koupat a kartáčovat?


Ano srst špice/poma je samočistící, nečistoty se nedostanou ke kůži. Ale na druhou stranu veškerá vypadlá podsada se drží u kůže a je nutnost jí vyčesávat, aby mohla kůže dýchat. Cca jednou do měsíce je nutná velká údržba, kdy se pejsek vykoupe, vyfénuje, vyčeše a lehce zastřihne. Díky tomuhle procesu je srst vzdušná a kůže může dýchat. Česat se musí, jinak se srst začne knotit. Takže rozhodne NENÍ BEZÚDRŽBOVÝ, pokud Vám někdo tvrdí opak, tak klame.

Srst a pokožka

15. 7. 2020

Přírodní antiparazitika

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnost alternativní ochrany proti ektoparazitům (blechy, klíšťata). Vyzkoušeli jsme několik „chemických“ přípravků, bohužel na všechny měl náš pes alergickou reakci.


Je dobře si uvědomit, že řada klientů nedá dopustit na alternativní metody boje s blechami, jiní s těmito metodami nemají žádné výsledky.

Cedr odpuzuje hmyz obecně, tedy i blechy a klíšťata. Můžete použít cedrový olej nebo šampon. Chovatelé koní vám potvrdí, že blechy na koních neparazitují. Je možné pro psa využít matrace s koňskými žíněmi, které budou blechy odpuzovat. Česnek, vitamíny B-komplexu nebo pivovarské kvasnice přidává řada majitelů do diet svých psů. Pravidelné a dlouhodobé podávání těchto přípravků, na trhu běžně sehnatelných, může vést k tomu, že pes „vylučuje“ typický pach, který je blechám i klíšťatům nepříjemný.

Pod nábytek a koberce můžete položit eukalyptové listy, stejně jako 60 ml levandulového oleje smíchaného s 2,8l kamenné soli může pod nábytkem a koberci odpuzovat blechy.

Rozetřené listy fenyklu vetřené do srsti psa blechy také odpuzují. Fenykl zasazený na zahradě, stejně jako například měsíček lékařský, vypudí nejenom blechy, ale i ostatní hmyz k sousedům...

K nejlepším přírodním odpuzovačům dospělých blech, což vám potvrdí i renomovaní vědci, patří obyčejné ořechové listí! Bezpečná pro rodinu a domácí zvířata při použití na podlahy, koberce a sedačky je jedlá soda. Blechy a jejich vývojová stadia dehydratuje, a tím je zabíjí. Z koberců a jiných textilií ji pak lze snadno vysát.

Výživa a prevence

17. 1. 2020

Příčiny syndromu mrtvého ocasu

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Dobrý den, máme problém s naším stafordem. V létě často trpí na syndrom mrtvého ocasu. Po koupání ho vždy vysušíme, ale i tak se mu to neustále opakuje. Poradíte prosím ,co máme dělat, aby na tento problém tolik netrpěl? Děkuji.


Příčiny syndromu mrtvého ocasu mohou být dvě. První je méně častá – jde vyloženě o necitlivost, pes ocas necítí, volně mu „plandá“. Většinou je to následek nějakého poúrazového stavu nebo utlačení nervů, např. kvůli výhřezu meziobratlové ploténky. To jde většinou ruku v ruce s poruchami motoriky zadních končetin. V tomto případě je nutné ihned vyhledat veterinárního lékaře specialistu. Druhá příčina je častější, a předpokládám, že je to Váš případ. Jde o neinfekční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti kořene ocasu a s tím je spojená i velká bolestivost a přecitlivělost v místě problému. Pes svůj ocas nechce „používat“ kvůli bolesti. Nejčastější příčinou je prochladnutí po koupání ve studené vodě, promoknutí deštěm, či po vystavení průvanu. Akutní léčba spočívá v klidovém režimu, psa nepřetěžujte, udržujte ho v suchu a teple. Do jídla můžete přidávat Pangamin – komplex vitaminu B. Pokud do týdne neodezní příznaky, určitě navštivte veterinárního lékaře. Prevencí je po koupání psa vždy dobře vysušit. Někdy je problém v tom, že pes je navenek „suchý“, ale podsadové chlupy jsou stále vlhké. Takže psa vysušit ručníkem, poté pročesat kartáčem a nenechat ho si při mokré podsadě lehnout na zem, ale zajistit mu pohyb. Dalším opatřením je nenechávat psa v průvanu, neležet na studených dlaždicích a v dešti a zimě používat vhodný nepromokavý oblek.

Nemoci a úrazy

23. 9. 2020

Rentgen a lokální anestezie

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, můj pes má problém s pravou přední nohou, kulhá na ni. Veterinář chce provést vyšetření (rentgen) v celkové anestezii, s tím já ale nesouhlasím, protože je starší a má nemocné srdce. Bojím se, že by se z celkové narkózy neprobudil. Žádala jsem ho o nižší dávkování anestetik nebo lokální anestezii a řekl mi, že to nelze. Myslíte, že je lokální anestezie možná? Kde by ji mému psovi udělali? Děkuji.


Bohužel u ortopedických rentgenů jsou důležité určité pozice, u kterých mohou rozhodovat i milimetry v pootočení končetiny. Většina z nich není psům pohodlná a navíc není v silách majitele nohu správně napolohovat. Lokální anestezií bychom vyřešili možnou bolestivost rentgenované končetiny, ale stále nemusíme být schopni pacienta přemluvit k tomu, aby ležel přesně jak chceme.
Ve Vašem případě bych spíš doporučila zvolit pracoviště, kde mají inhalační anestezii s monitoringem (která je pro organismus nejšetrnější) a aneteziologa, který bude po celou dobu “zákroku” Vašeho pejska monitorovat. Také píšete, že je Váš pes starší, proto bych před úvodem do anestézie doporučila základní vyšetření krve a echokardiografické vyšetření srdíčka, kde zjistíte jak je aktuálně vada srdce vážná a lékař bude schopen znovu zhodnotit veškerá rizika.
Další možnost by byla zkusit udělat orientační rentgeny úplně bez anestezie, ale je hodně pravděpodobné, že snímky nebudou hodnotitelné. Navíc stres při manipulaci může být pro psa se srdečním onemocněním velmi škodlivý.

Nemoci a úrazy

23. 7. 2020

Rozcvičování před sportem

Odpovídá: Mgr. Veronika Herzogová
Mgr. Veronika Herzogová

Dobrý den, dělám se svým psem agility už 5 let (jen jako hobby) a chtěla bych se zeptat - proč se v poslední době stále více stává trendem, že lidé se psy cvičí různé cviky před i po zaběhnutí parkuru? Já se svým psem vždycky běhala "jen tak" a nikdy se mu nic nestalo. Jaký to má význam a co se s nimi vlastně cvičí?


Dobrý den, děkuji za dotaz. Ještě před pár lety byl přístup ke sportujícímu psovi zcela jiný. To se naštěstí pomalu mění. Určitě je velkým přáním každého majitele sportujícího psa, aby předcházel zraněním při sportu, aby podpořil celkovou regeneraci po výkonu a jako třešničkou na dortu byl i lepší výkon v daném sportu. To všechno může podpořit právě správný přístup před a po dané "aktivitě". Takže každému sporťákovi, i jen rekreačnímu, bude před závodem ku prospěchu lehké zahřátí chůzí, rozcvička a lehká zahřívací masáž. Dojde tak k lepšímu okysličení tkání pohybového aparátu a svaly začnou lépe pracovat. Pejsek je lépe připraven do závodu a vy tím předcházíte zranění během závodu. Po akci je vhodné pejska vychodit volnější chůzí cca 10 min a poté protáhnout svaly. Strečink pomáhá udržovat pružné svaly a podporuje vyplavování kyseliny mléčné po zátěži. Aktivity před a po výkonu Vám nezaberou více než 15-20 min a měly by být nezbytnou součástí tréninku Vašeho pejska. Je ale důležité provádět je správně. Pokud si nejste jisti, zda je provádíte správně, můžete se poradit buď s fyzioterapeutem nebo zkušeným trenérem psů.

Nemoci a úrazy

30. 9. 2020

Rozdíl špic a pomeranian

Odpovídá: Veronika Knobová
Veronika Knobová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na to, jaký je rozdíl mezi pomeranianem a německým špicem? Myslela jsem, že pomeranian je jen mini varianta německého špice, ale kamarádka mi tvrdí, že jde o 2 různá plemena. Děkuji za odpověď.


Ano i ne. Pomeranian se v rámci FCI řadí mezi německé trpasličí špice. Pravdou je, že se jedná o dvě různé „rasy“. Pomeranian prapůvodně vznikl z pomořanského špice, odkud ho importovala anglická královna do Británie a zde začalo šlechtění, následně pak byl z Británie importován do USA. Původně se jednalo o pasteveckého špice, který vážil okolo 30 Kg. Země původu je tedy Německo, ale země šlechtění je Velká Británie a USA, kde pomeranian nabral dnešní podoby. Obě varianty mají svoje kouzlo a je na každém, kterou si zvolí. Bohužel díky přiřazení pomeraniana mezi německé trpasličí špice došlo k jejich promíchání. V dnešní době prakticky nenarazíme na typické trpasličí špice, vidíme spíše mezitypy nebo pomeraniany, tento trend se postupně dostává i do dalších velikostních rázů.

Ostatní

5. 7. 2020

Srůsty po císařském řezu

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den! Ráda bych požádala o radu. Mám chovnou fenečku čivavy (3 roky), která je 5 týdnů po císařském řezu. Veterinář mi řekl, že je velmi pravděpodobné, že se po tomto zákroku budou na děloze tvořit srůsty a další porody normální cestou nebudou možné. Chtěla jsem se zeptat na Váš názor, přece jen každý má jiné zkušenosti. Myslíte, že je reálné, že fenka bude moct mít ještě štěňátka a rodit přirozenou cestou? Kdy by mělo proběhnout případné krytí? Děkuji za odpověď.


V tomto případě bych asi dala na radu Vašeho veterináře. Jak velké budou srůsty na děloze závisí na mnoha faktorech, které já nemohu hodnotit, protože jsem Vaši fenku během zákroku neviděla.
Samozřejmě jsou i případy, že fenky porodí přirozenou cestou po předchozím císařském řezu, ale ty šance jsou už menší. Pokud byste i tak chtěla Vaši fenečku připustit, tak bych určitě jedno hárání nechala proběhnout bez krytí a v průběhu březosti byla v kontaktu s veterinářem, který bude v pohotovosti až by porod nastal.

Nemoci a úrazy

9. 7. 2020

Střídání granulí

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, často od chovatelů psů slyším, že by se psovi neměly měnit granule, že by měl jíst celý život jednu značku a příchuť granulí, jinak mu to rozhodí trávení. Co je na tom pravdy? Není to pro ně nudné, jíst celý život to samé?


Kolem krmení psů existuje spousta teorií, pravd, polopravd a lží. Pes je od přírody konzervativní tvor, a i když to v našich očích může vypadat divně, nepotřebuje mít jeden den guláš, druhý těstoviny a potom svíčkovou. :) Pokud granule psovi vyhovují a prospívá na nich, není třeba měnit značku ani řadu. Odborníci se shodují na tom, že je možné v rámci jedné značky a jedné řady granulí střídat například příchuť. To můžete praktikovat klidně jednou za 3 - 4 měsíce. Pes si většinou sám určí, kdy by byl změnou potěšen.

Osobně se přimlouvám, abyste psovi kvalitní značku granulí obohacovali o živé krmivo: sýr typu Cottage, kvalitní živý jogurt, kefír, kysané zelí, ovoce a zeleninu, vejce atd. Jeho organismus bude určitě vděčný za přísun přirozených vitaminových komplexů, enzymů, probiotik atd.

Výživa a prevence

9. 2. 2020

Stříhání drápků u korely

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, máme doma roční korelu. Chci se zeptat, jak poznám, že má přerostlé drápky a jak je máme ostříhat? Máme jí případně dávat něco na obrušování drápků? Děkuji.


Drápky jsou pro papouška velice důležitou částí těla. Pomocí nich se pták přidržuje, šplhá, a dokonce uchopuje předměty nebo přidržuje ovoce a jiné krmivo. Přerostlý drápek poznáte tak, že často papouškovi v běžném pohybu může bránit, například zachytávání drápků o klec a různé předměty, při sezení na bidle se papouškovi může mírně nadzvedat prst nebo dokonce mu drápek vychyluje prst do boku. Přerůstání značí, že papouškovi chybí pohyb po přirozeném povrchu. Používejte výhradně přírodní bidla, nejlépe z větví stromů nebo keřů (vhodný je např. černý bez). Vyvarujte se hladkým soustruženým bidélkům nebo dokonce

bidlům plastovým. Volte bidla odpovídajících průměrů vzhledem k chovanému druhu. Raději o něco silnější než slabší. Platí zásada, že pták by neměl prsty bidlo obejmout víc jak ze dvou třetin. Jen tak bude docházet k obrušování drápků. Pravidelně instalujte do klece nová bidla. Zobákem odkůrované a „vyleštěné“ hladké bidlo neplní svoji funkci. Prodávají se i tzv. brusná bidla. Po pravdě neznám takové, které by skutečně vedlo k obroušení drápků.

Stříhání bych vám, jako amatérovi nedoporučoval! Snadno můžete drápek zastřihnout a následná ztráta krve může být pro malého ptáka velký problém… Nehledě k tomu, že manipulace a fixace může narušit důvěru papouška ve vás.

14. 7. 2020

Tloustnutí po kastraci

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, náš čtyřletý pes po kastraci strašně ztloustnul. Zmenšili jsme krmnou dávku (barf) na minimum, ale na váze stále neubírá, spíše naopak. Je i hodně aktivní, jen to na něm není vidět. Je to normální? Co můžeme ještě udělat (například změnit v krmení), aby nebyl obézní? Děkuji moc


Po kastraci psů i fen se určitým způsobem mění metabolismus. Jde o komplikaci, kterou málokdo v rámci „úžasných“ účinků kastrace řeší. Podobně jako močovou inkontinenci, možnost nádorového bujení apod.

Nicméně i u psů platí stejná úměra jako u lidí: pokud příjem energie bude vyšší než její výdej, bude zvíře tloustnout! Nejjednodušším řešením je vrátit se k matematice a prostě spočítat, kolik energie psovi dáváte. Nezapomeňte započítat i různé pamlsky, byť v rámci výchovy, nebo svačiny, které děti ve škole nesnědly a v rámci klidu v rodině je nabídly svému čtyřnohému parťákovi.

Výživa a prevence

24. 5. 2020

Tmavé skvrny pod očima

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Máme bišonka a trpí na tmavé skvrny pod očima. Čistíme to skoro každý den, ale nemůžeme se jich zbavit. Prý jsou i nějaké přípravky na vnitřní použití, které černých skvrn „zaručeně“ zbaví, jaký na to máte názor? Lze skvrny nějak vybělit? Vadí nám to z estetického hlediska a kvůli výstavám. Děkuji za odpověď.


Chudáci psi, čeho by byli ušetřeni, kdyby nebylo výstav...

Příčina slzných skvrn se může vázat na zdravotní problémy, tvar očí, ucpané slzné kanálky, růst řas a tvar víček, růst zubů u štěněte, ušní infekce, alergie (na krmivo nebo z prostředí) a tak dále.

Slzné skvrny jsou výsledkem porfyrinů- molekul obsahujících železo, které jsou ve skutečnosti odpadní látkou z rozpadu červených krvinek. Většina zvířat se zbavuje porfyrinů stolicí, ale psi je vylučují také v slzách, slinách a moči. Když slzy obsahující porfyriny ulpí na srsti psa na delší dobu, způsobí toto zbarvení. Sluneční svit může pak slzné skvrny ještě ztmavit.

Hnědé slzné skvrny mohou být také výsledkem kvasinkové infekce, způsobené trvalou vlhkostí na obličeji psa. Kvasinková infekce má typický zápach, ale slzné skvrny většinou nezapáchají

Pokud jste vyloučili zdravotní problémy, věnujte pozornost kvalitě výživy. Přejděte se psem na kvalitní, průmyslově nezpracované krmivo, které bude bohaté na kvalitní bílkoviny a tuky z čerstvého masa. Odbouráte chuťová aditiva, umělá barviva, syntetické vitamíny a sacharidová plniva, která organismus zatěžují a mohou tyto skvrny zhoršovat. Věnujte pozornost čistotě napájecí vody. Upřednostňujte filtrovanou nebo kojeneckou vodu místo kohoutkové, která mívá vyšší obsah minerálů, včetně železa a obsahuje také chlor, pro psy toxický.

Můžete použít slabý roztok kyseliny borité jako v některých čističích kontaktních čoček, nebo použijte tekutý vitamín C, na vatové tyčince, abyste otřeli psovi „cestičku“ a zesvětlili skvrny, které zde vznikly. Kyseliny jako boritá a citronová (vitamín C) oxidují složku železa v porfyrinech a skvrny zesvětlí a postupně odstraní. Existují i průmyslově vyráběné odstraňovače slzných skvrn. Dávejte však pozor na jejich složení! Některé bych se bál použít i na koberce, a vůbec by nemusely být perské…

Tenká vrstva kukuřičného škrobu pod psí oko ( dejte pozor, aby se nedostal do oka) může pomoci, aby se nedržela v obličejové vrásce psa vlhkost.

Srst a pokožka

21. 5. 2020

Toxicita rozinek

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zdravím, můj pes miluje hroznové víno a často ho jí. Na internetu jsem se ale dočetla, že je pro psy velmi toxické. Můžu se zeptat, jak to tedy je?


Hrozny a rozinky mohou být pro psy jedovaté. Přesnou příčinu této otravy se však zatím nepodařilo objasnit. Otravu způsobují dosud neidentifikované látky obsažené v hroznech. Hroznové víno či rozinky mohou u psů vyvolat selhání ledvin, které je mnohdy smrtelné. Nebezpečná může být už poměrně malá dávka. Na druhou stranu mám řadu klientů, kteří mají vinohrad a jejich psi se sami obsluhují a pochutnávají si na hroznech „ve velkém“ aniž by jejich zdraví jakkoliv utrpělo.

Veterinární toxikologická databáze VETTOX v sekci Hrozny a rozinky uvádí: „Otrava záleží na citlivosti jedince a na jeho genetické výbavě, ne všichni psi se rozinkami otráví. Nicméně pro citlivé jedince (a zatím neumíme určit, kteří to jsou) je požití nebezpečné, protože vede k rychlému selhání ledvin a velmi často také k úmrtí zvířete... Obsahové látky hroznů a rozinek se déle vstřebávají, proto je v rámci první pomoci možno vyvolat zvracení asi do hodiny od pozření a následně podat aktivní uhlí.“

Výživa a prevence

5. 2. 2020

Uhynulá andulka

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, měla jsem samičku a samečka andulky, žili spolu 6 let. Samička před 14 dny náhle uhynula a sameček je od té doby velmi špatný. Nemá o nic zájem a nechce moc jíst. Myslíte, že se to spraví samo, nebo by byl dobrý krok pořídit k němu novou samičku? Bojíme se, aby si na ni vůbec zvykl.


Andulky jsou velmi společenští ptáci, kteří žijí po tisíce let ve velkých hejnech. Samotný pták může trpět stresem a smutkem, zvlášť, když žil v páru. Určitě mu nového partnera kupte!

Chování

9. 3. 2020

Ulomený špičák

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, náš pes (kříženec, cca rok starý) si ulomil kus špičáku. Je nutné nechat zub veterinárně ošetřit, nebo se zub zahojí sám? Veterinář nám přes telefon řekl, že psa musí dát do narkózy a bude nutné zub zabrousit atd. Operace vyjde na 10 000 Kč, to nám ale přijde moc. Co si o tom myslíte?


Bohužel zub se sám nezahojí. Záleží, jak moc je zlomený (jestli je otevřená dřeňová dutina či ne), ale v obou případech je možná infekce a odumření zubu.
Pokud byste chtěli špičák u vašeho psa zachovat, je dobré navštívit veterinárního specialistu ve stomatologii, který udělá potřebné intraorální rentgeny, posoudí stav zubu a může tak zvolit správnou terapii jako je zubní výplň, korunka, jiné endodontické ošetření. Hraje zde roli i čas. Pokud se ošetří zub s otevřenou dřeňovou dutinou do 2-3 dnů, tak je možné zub zachránit, ošetření se výrazně zjednoduší, tím pádem i zlevní. Celá diagnostika i ošetření se musí provádět v celkové anestezii kvůli bezpečné a bezbolestné manipulaci se zvířetem. Takovéto ošetření vyžaduje už nějakou zkušenost, čas a i několik kontrol, proto odhadovaná cena 10 tisíc korun určitě může být správná. Vše záleží na stáří a míře poškození zubu a zvoleném ošetření.
Levnější a přístupnější varianta je vytržení zubu. Tento úkon už zvládne mnohem více veterinářů za méně peněz, ale zákrok je invazivnější.

Nemoci a úrazy

1. 5. 2021

Vetmedin na srdce

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zdravím, můj pes dostal v 8 letech lék Vetmedin na srdce, který má užívat dokonce života. Chtěla jsem se zeptat, jestli je nějaká přírodní alternativa, která by nezatěžovala organismus a trávicí trakt? Děkuji.


Vetmedin patří dle mého soudu k jedněm z nejdůležitějších ve veterinární kardiologii. Rizika vedlejších účinků jsou minimální a velmi sporadická. V humánní medicíně nemá obdobu. Ze zkušenosti vím, že klienti většinou hledají alternativu z ekonomických důvodů. Ale kvalita je holt někdy drahá.

Pokud chcete srdci pomoci přírodními prostředky tak doporučuji aminokyseliny taurin, karnitin a koenzym Q10. Tyto látky jsou pro srdce velmi důležité. Z bylinek pomůže hloh, který je považován za univerzální lék pro srdce. Dále bych Vám doporučil gingo biloba na rozšíření cév a srdečník obecný jako přírodní kardiotonikum.

I když zařadíte tyto doplňky do protokolu léčby Vašeho psa, doporučuji Vetmedin nevynechávat.

Ostatní

1. 2. 2020

Vylizování chlupů u kocoura

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Mám 9letého kocourka, který je jen v domácím prostředí, má stejnou chuť k jídlu, dostatečně pije, vyměšuje denně bez problému. Asi před 5 měsíci si začal na zadních nožičkách vylizovat chlupy a teď posledních 14 dní i na předních nožičkách. Neshledala jsem žádné změny, které by byly tak zásadní, dostává stejné jídlo, nejlepší písek na trhu a i když jsme navštívili veterináře, nic na něm neshledal. Prosím o radu, je to můj miláček a jsem z jeho stavu nešťastná. Děkuji a přeji hezký den, Klamová Plzeň.


I když už jste byli u veterináře, tak se zkusím dotknout několika věcí, které mě napadly, co byste doma mohla vyzkoušet a vypozorovat.
Olizování je často projevem pruritu (svědění). Je potřeba kocourka detailně prohlédnout a zaměřit se na hledání různých parazitů (především blech nebo sametek). V každém případě ho můžete i preventivně ošetřit přípravkem (spot on, sprej) proti ektoparazitům.
Tyto problémy se mohou objevit u zvířat v zimních měsících, když napadne sníh a lidé solí silnice a chodníky proti námraze. Pokud je na to některé zvíře citlivé, doporučovala bych po příchodu domů tlapky řádně umýt a vysušit. 
I když popisujete stejné krmení a nejlepší písek, určitě by stálo za zkoušku tyto věci vyměnit a sledovat změnu. Mohlo by se jednat o alergii, která také způsobuje svědění. U písku to může být pouze chybný kus. S krmením je to složitější, ale když to zjednoduším, tak pro začátek vyzkoušejte nějaké hypoalergení krmení bez kuřete (častý alergen).
Kočky někdy reagují podivným způsobem na různé změny v domácnosti např.: nově pořízené zvířátko, jakoukoliv změnu v rodině. Časté olizování také spadá do poruch chování.
Pokud ani jedna věc nepomůže, tak navštivte veterinárního dermatologa. U nás v České republice mohu doporučit MVDr. Jana Rybníčka DipECVD.

Nemoci a úrazySrst a pokožka

9. 4. 2021

Vysoká cena pomeraniana

Odpovídá: Veronika Knobová
Veronika Knobová

Dobrý den, chtěla bych si pořídit pomeraniana, ale zarazila mě cena. Opravdu štěně začíná na 60 000 Kč? Proč jsou tak drazí?


Ano, cena kvalitního štěněte pomeraniana se pohybuje okolo této částky. Samozřejmě se najdou jedinci, kteří jsou levnější a naopak i dražší. A proč je cena takto vysoká? Chov pomeranianů patří mezi jeden z nejnáročnějších, začíná nákupem kvalitních jedinců, poté procesem výstav, uchovnění, zdravotních testů-povinných i nepovinných, pokračuje výběrem vhodného krycího psa a zaplacením poplatku za krytí. Dále zahrnuje papírování a veterinární výlohy, které se s chovem pojí. Když se vše podaří a nenastane žádný problém narodí se 1-2 štěňata, která jsou zdravá a šťastná, fena se stará jak by měla. V opačném případě necháte na veterině několik platů, abyste dali šanci prckům žít. Stejně jako ostatní malá plemena i pomíci trpí na špatné porody, ztrátu mléka apod, což opět nese spoustu veterinárních výloh, Vašeho času a peněz. Nebudu zde mluvit za všechny chovatele, ale pokud se chová, tak jak má, nikdy není možné na chovu vydělat. Vždy by to měl být koníček, nikoliv byznys.

Ostatní

20. 7. 2020

Zapařeniny a infekce

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Hezký den, naše buldočka často trpí na zapařeniny mezi vráskami, často bojujeme i s kvasinkovými infekcemi. Poradil byste prosím, jak předcházet tomuto problému?


Pravidelným ošetřováním - vytíráním kosmetickými kapesníčky a ošetřením mastičkou typu Sudocreme nebo Aviril.

Kvasinky nemají rády kyselé pH. Můžete také celé tělo buldočky “vyleštit” octovou vodou (tři díly vody a jeden díl jablečného octa). Bude se hezky lesknou, nebude cítit psinou, bude mít čistou kůži bez lupů a jako bonus, octový pach nemají rády klíšťata.

Srst a pokožka

17. 4. 2020

Zdravotní problémy pomeranianů

Odpovídá: Veronika Knobová
Veronika Knobová

Zdravím, chtěli bychom si pořídit pomeraniana, ale dočetli jsme se, že trpí zdravotními problémy jako je kolaps trachey, luxace patel, nesrostlé lebeční švy a alopeice. Jak si máme vybrat psa, který těmito problémy nebude trpět? Děkuji.


Jako každé plemeno je i pomeranian zatížen na určité zdravotní problémy. Fontanela neboli nesrostlé lebeční švy jsou nejčastějším problémem. Bez fontanely se někteří jedinci rodí, jiní se naopak narodí s ní, některým sroste do odběru a některým zůstane nesrostlá po celý život. Jedná se vadu, která je vylučující z chovu, ale nikoliv ohrožující primárně na životě. Takový jedinec je schopný prožít plnohodnotný život. Zda jí Vaše štěně má nebo ne, by Vám měl říct chovatel, pokud nic neřekne, lze to jednoduše zkontrolovat, stačí prsty LEHCE přejet po hlavičce.
Vyskakování čéšky/luxace pately je problém, se kterým se potýká většina malých plemen. V ČR je nutnost nechat vyšetřit psa k tomu, aby mohl být chovný. Lze tím snížit riziko „onemocnění“ na minimum. Ale i z jedinců prostých na pately se může narodit štěně, které s nimi bude mít problémy. Je důležité včas začít s prevencí a zbytečně štěně v útlém věku nepřetěžovat. Pokud už se problém objeví, je potřeba ho začít řešit, dávat kloubní výživu, psa kvalitně krmit a dostatečně ho nasvalit (běháním, plaváním).
Alopecie patří mezi časovanou bombu v nemocech u pomíků, jedná se o multifaktoriálně geneticky podmíněnou nemoc. Nelze jí testovat ani vyléčit. Nejčastěji jí trpí psí kluci. Tím, že nelze testovat, tak se jí bohužel nevyhne žádný chovatel.
Jak se vyhnout výše zmíněným problémům popřípadě dalším? Určitě si dobře vyberte CHS, nechte si ukázat veškerá vyšetření rodičů a hlavně se PTEJTE! Slušný chovatel Vás bude informovat jak o zdravotním stavu Vašeho prcka, tak i o všech úskalích, která můžou nastat. Ale nečekejte od žádného chovatele 100% garanci na zdraví, to Vám nikdo nezaručí, pořád se jedná o živého tvora, do kterého nikdo nevidí.

Nemoci a úrazy

5. 7. 2020

Zhoršení srsti u kocoura

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, máme kocoura, 8 let. Před nedávnou dobou se mu začaly dělat holá místa v srsti, pak si je začal vykusovat, ale nebylo to nic hrozného. Před cca půl rokem jsme mu museli nechat vyoperovat oko (popral se venku) a od té doby se srst strašně zhoršila. Poradil byste prosím, co by mohla být příčina a jak ho krmit (případně i nějaké doplňky), aby měl znovu hezkou srst?


Kvalitě srsti napomáhají kvalitní omega 3 kyseliny, nejlépe ve formě krillového oleje, případně rybích olejů, a přípravky obsahující biotin. Vylizování nebo vykusování srsti může mít řadu příčin, od blech až po projevy separační úzkosti. Velmi markantně se na kvalitě srsti podepisuje samozřejmě kvalita výživy. Z nemocí potom např. onemocnění štítné žlázy. Určitě by bylo správné vyšetření u veterináře, doplněné i biochemickým vyšetřením krve. Podle nálezů je potom možné zvolit konkrétní způsob léčby, výživy nebo doplňků, který povede k nápravě stavu.

Srst a pokožka

13. 5. 2020

Změna chování při venčení

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Můj pes vždy při venčení chodil bez vodítka pár metrů přede mnou. Poslední dobou ale začal chodit za mnou. Není smutný ani bych neřekla, že mu něco chybí. Jen už nechce chodit vepředu jako první. Dokážete vysvětlit tuto změnu?


Správně by to tak mělo být. Alfa samec či samice, případně kompletní alfa pár vždy chodí první! Ostatní je následují v určeném pořadí...

Chování

11. 6. 2020

Ztvrdlá mléčná žláza

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, naše fenka bišona (6 let) má falešnou březost a ztvrdla ji mléčná žláza. Neustále si ji olizuje, ale na pohmat ji nebolí.. Jsme celé léto na chalupě a v okolí není žádný veterinář. Chci se zeptat, jestli je něco, co pro ni můžeme udělat? Máme hledat nějakého veterináře, nebo to zvládneme sami?


Ztvrdnutí mléčné žlázy může mít několik příčin. Může se jednat o něco zcela nevinného až po rozvoj případného zánětu či nádoru. Pokud nemáte možnost jet k lékaři a Vaše fenka se jinak jeví normálně, první věc, kterou byste měla udělat, je zamezit olizování mléčné žlázy. Doma můžete využít nějaký obleček nebo tričko, popřípadě si sehnat límec. Také nic nezkazíte střídáním studených a teplých obkladů. Můžete vyzkoušet vymáčknout sekret ze struku a pokud by měl jinou než mléčnou barvu, tak bych návštěvu lékaře neodkládala.
Během falešné březosti je dobré vzít fence všechny hračky imitující štěňata, co nejméně se s ní mazlit, zvýšit pohybovou aktivitu a snížit příjem krmiva.
V případě, že by Vaše fenka začala být apatická nebo přestala mít zájem o jídlo a okolí, tak vyhledejte veterináře neprodleně.
Pokud neplánujete do budoucna štěňátka a Vaše fenka má tyto obtíže, zvážila bych kastraci.

Nemoci a úrazy

17. 7. 2020

Zubní kámen

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, mám 14 letého psa, který má velké problémy se zubním kamenem, navíc má slabé srdce a veterinář nedoporučil narkózu. Jsou nějaké jiné způsoby, jak čistit zubní kámen?


Dobrý den, zubní kámen se nedá čistit, ten se musí odstranit! Přídavek řasy kelpa do diety může vést ke změkčení kamene, který jde potom lépe odštípat i bez uspání. Je ale pravdou, že někteří specialisté - zubaři tuto metodu považují za týrání zvířete...

Ostatní

27. 1. 2020

Zácpa po kostech

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, můj pes sežral z odpadkového koše velké množství vařených kostí a má zácpu. Můžu se zeptat co v takovém případě dělat?


Dobrý den, můžete zkusit podat jedlý olej nebo sirup Laktulosa (v lékárně bez receptu) do tlamy a glycerinový čípek do konečníku. Pokud však nebudete úspěšný, je nutná kontrola u veterináře prostřednictvím USG nebo RTG! Stav může končit i operací...

Ostatní

1. 1. 2020

Zápach z tlamy psa

Odpovídá: MVDr. Tereza Stránská
MVDr. Tereza Stránská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na abnormální zápach z úst u mého psa. Nevíme si rady, čím by mohl být způsoben, nemá zubní kámen ani problém se zuby či dásněmi. Jsou mu 2 roky a je to kříženec. Nevíte, jaká by mohla být příčina?


Zápach z úst (odborně halitosa) může mít několik příčin. Nejčastější z nich jsou opravdu onemocnění zubů a dutiny ústní. Pokud Váš veterinář tyto onemocnění vyloučil, tak bych se zaměřila na příčiny spojené s příjmem potravy.
Zbytky, které ulpívají v tlamce Vašeho psa rozkládají bakterie a vzniklé produkty způsobují halitosu. Doporučovala bych každodenní čištění zubů, které se dá trpělivým přístupem naučit každého pejska. Nebo můžete použít preparáty z mořské řasy ve formě prášku, který se přidává do krmení a zmírňují zápach z dutiny ústní (Kelpa, Paque off, Dent ON,…). Dále k tomu dochází při k krmení potravou složené ze špatně stravitelných bílkovin nebo krmivu bohatém na bílkoviny. Příčinou může také být koprofágie (pojídání výkalů), pojídání odpadků, ošetřování povrchu těla postiženého patologickými procesy.
Pokud žádná z těchto rad nepomůže nebo se objeví jiné klinické obtíže, tak vyhledejte veterináře. Zápach z úst mohou způsobit i závažnější onemocnění jako je např. onemocnění ledvin, trávicího traktu, cukrovka, cizí tělesa či nádory v jícnu nebo v dýchacím systému, atd. Ty bych ale u klinicky zdravého, dvouletého psa nehledala na prvním místě. =)

Nemoci a úrazy

4. 7. 2020

Časté drbání

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, můj buldoček se často drbal, veterinář nasadil kortikoidy a doporučil šampon, ve kterém jsme koupali 2x týdně. Situace se vůbec nelepší, už si nevíme rady, pes má lupy a rozdrbanou kůži do krve. Co byste doporučil?


Změnit veterináře :). Buldočci obecně trpí na atopický ekzém. Ale problematika kůže je velmi pestrá a složitá. Těžko radit od klávesnice. Měla by se vyšetřit krev včetně štítné žlázy, případně udělat kultivace a seškrab z kůže. Na základě výsledků potom zvolit terapii, která může končit i kortikoidy... Jako první pomoc může ulevit ošetření octovou vodou: 3 díly vody plus 1 díl jablečného octa. Psa pomocí houby nebo žínky “vyleštěte”. Můžete mu takto ulevit, určitě mu neublížíte. Ale dlouhodobé řešení to není.

Srst a pokožka

10. 1. 2020

Časté průjmy

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, náš pes trpí na velmi časté průjmy. Vyšetření stolice ukázalo, že má snížený počet bakterií a veterinář doporučil probiotika. Chtěli jsme Vás požádat o radu, jaké probiotika byste doporučil.


Bude zde asi nějaký informační šum. Nevím, jaké vyšetření stolice by ukázalo snížený počet těch miliard bakterií, které jsou v každém gramu stolice přítomny...

Nicméně, propaguji přirozenou dotaci, nejenom probiotik ve kvalitním, nejlépe domácím kefíru, jogurtu a nesterilovaném kysaném zelí.

Probiotika nemohou žít bez prebiotik! Zařazujte do krmiva i tuto “živnou půdu” pro bakterie. Patří k nim čekanka, česnek, pampeliška, pórek, banány, jablka, chřest.

Pojem synbiotika označuje produkty, které obsahují jak probiotické kultury, tak i prebiotickou vlákninu. Takové přípravky bych preferoval v případě nákupu farmaceutických preparátů.

Výživa a prevence

24. 4. 2020

Čím nahradit kosti

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Hezký den, mám 10 let starého labradora, kterého krmím přirozenou stravou (maso, vnitřnosti, kosti), bohužel začal mít problémy s příjmem kostí kvůli špatnému stavu zubů. Chtěla jsem se zeptat – co dávat místo kostí, aby mu nic nechybělo?


Dobrý den, můžete využít masokostní moučku nebo, pro starého psa možná ještě lépe, nějaký vitaminominerální doplněk, kterých je na trhu mnoho. Předejdete tak možnosti ucpání střeva, které je u starých psů snadnější.

Výživa a prevence

5. 1. 2020

Štěně a konzerva pro dospělé psy

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je velký problém, když našemu štěněti (3 měsíce) budeme dávat kvalitní konzervy pro dospělé psy. Je v nich nějaký rozdíl oproti těm pro štěňata? Dostali jsme jich poměrně velké množství, tak je chceme zužitkovat.


Osobně s tím nemám problém. Příroda také nerozlišuje speciální krmivo pro štěňata, dospělé vlky nebo vlky staré. Vždy jde pouze o množství. Ulovený zajíc nebo laň jsou stále stejní. Řada firem, vyrábějících průmyslová krmiva pro psy dnes k této filozofii také přistupuje a vyrábí jednotné krmivo pro všechny životní fáze psa, tzv. „All Life Stages“. Rozdělení krmiv podle jednotlivých životních fází je zcela umělý koncept, šikovný marketingový tah.

9. 7. 2020

Žako z nevhodných podmínek

Odpovídá: MVDr. Milan Štourač, CSc.
MVDr. Milan Štourač, CSc.

Dobrý den, zachránila jsem papouška Žako (13 let) z nevhodných podmínek – časté střídání majitelů, nedostatečný životní prostor, zřejmě i nevhodné zacházení. Papoušek není v kondici – škube si peří a útočí na lidi. Chtěla bych se zeptat, jak v takovém případě postupovat? Máme naději, že se jeho chování změní?


U těchto, velmi společenských papoušků, může být zpětné získání důvěry v člověka časově náročné a dlouhodobé, v některých případech skutečně až nemožné... Buďte neskutečně trpělivá, nezvyšujte hlas, nedělejte prudké pohyby. Využijte čas podvečeru a večeru, papoušci bývají klidnější a pozornější.

Využijte jara a dávejte mu do klece nové rašící větve (ovocné, vrby, černý bez...). Bude mít možnost se zabavit, tím se může snížit sebepoškozování. Přidejte mu také do diety vejce, neslaný sýr, uvařené maso a kosti. I to může pomoci při řešení sebepoškozování.

Chování

27. 3. 2020