Články

Zajímavé informace ze světa zvířat

Anální žlázky

Článek ze dne

žlázky Každý správný pejskař ví, že jeho mazlíček je vybaven párem análních žlázek, se kterými občas bývají problémy. Žlázky jsou malé, oválné a nachází se po stranách řitního otvoru. Jsou uloženy ve svalu řitního svěrače a nejsou viditelné. Produkují olejovitou zapáchající tekutinu, která se shromažďuje v drobných kanálcích. Tato látka zřejmě slouží k označení teritoria a předání biochemické informace ostatním psům. Při kálení, pokud je stolice pevná, se žlázky tlakem exkrementů vyprazdňují samy.

Takto to příroda navrhla, nicméně dnešní mazlíčci, často vlivem špatného životního stylu, mají řídké výkaly, kterými se žlázky nedokážou vyprázdnit. Dalšími problémy mohou být obezita, kdy dochází k oslabení svalstva a zvětšení tukové vrstvy, záněty, nebo některá kožní onemocnění. Příčiny problémů bývají ale především tři: strava, zranění a pozice žlázek.

Jak může strava zapříčinit problémy s análními žlázkami?

Komerční krmiva většinou obsahují velké množství obilovin, které jsou prozánětlivé a způsobují alergie. Pokud má váš pes opakované problémy s análními žlázkami, první pomocí je odstranit z jeho jídelníčku obilniny. Nekrmte krmivem, které obsahuje kukuřici, brambory, sóju, pšenici, nebo rýži. Vhodné je také nabídnout psovi nový protein (pokud například byl zvyklý na hovězí a kuře, zkuste králíka a bizona). Krmení pouze jedním druhem proteinu může vyústit v alergickou reakci.

Neřešená alergie je častou příčinou problémů se žlázkami. Pokud má váš pes pravidelně řidší stolici, anální žlázky nejsou pod dostatečným tlakem, který je třeba k jejich vyprázdnění. Nejlépe tomuto zabráníte krmením biologicky vhodné stravy. Také je vhodné do stravy přidávat probiotika a trávicí enzymy a syrové masité kosti.

Jak může dojít ke zranění análních žlázek?

Mnoho takových zranění je způsobeno v dobré víře v salonu, u veterináře, nebo samotnými majiteli. Ve zvířecích salonech je vymáčknutí žlázek často standardní procedurou při každé návštěvě. Dobře fungující žlázky takto častou úpravu nepotřebují, proto se ujistěte, že tuto proceduru váš salon automaticky neprovádí. Stejnou chybu často dělají psí majitelé, kteří vyprazdňují žlázky pravidelně. Časté vymačkávání žlázek je může oslabit a obecně narušuje jejich schopnost samostatně fungovat.

Veterináři většinou žlázky vymačkávají hned, jak majitel zmíní, že pes občas „sáňkuje“. Tento přístup ale řeší pouze symptomy a ne samotný problém. Při častějších obtížích je nutné hledat příčinu. Anální žlázky jsou křehký orgán, který je snadné zranit častým mačkáním. Zraněné žlázky vyústí v zánět a otok. Oteklé žlázky zabraňují v průchodu tekutiny a může dojít k jejich ucpání a tím i k celkové zácpě. Zánět může vést až k abscesu, který se postupně zvětšuje, dokud nepraskne.

Špatná poloha análních žlázek

Z neznámého důvodu mají někteří psi žlázky uložené příliš hluboko. Žlázky se mají vyprazdňovat s postupným hromaděním výkalů ve střevě, ale pokud nejsou umístěny tam, kde je hmoty nejvíce, k jejich vyprazdňování nedochází správně. Bohužel v takovémto případě se problém musí řešit operativně. Každý problém análních žlázek by se měl řešit především hledáním příčiny a nejlépe kombinací těchto tří faktorů: změna stravy, podání probiotik a nebo užití přírodních lubrikantů, aby nebyla narušena jejich schopnost žlázek samovolně fungovat.

Zdroj: http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2014/05/16/dog-anal-glands.aspx