Články

Zajímavé informace ze světa zvířat

Kočky a syrová strava

Článek ze dne

I když se dnes lidé konečně začínají přiklánět ke krmení svých mazlíčků biologicky vhodnou syrovou stravou, je s podivem, že je více populární u psů než u koček. Psi přitom nejsou výhradní masožravci, a proto suchou stravu dokáží snášet lépe než kočky.

Kočky jsou masožravé šelmy

Kočky, ať už malé šelmičky v našich bytech nebo lvi a gepardi v savaně, jsou rození lovci. Už malá koťátka loví vše, co se hýbe a pilují své schopnosti k opatřování kořisti. Kočka je jedno ze zvířat, které se po miliony let svého vývoje příliš nezměnilo, jelikož je velice úspěšným predátorem, který do dnešní doby funguje více méně stále stejně, i přes dlouhou domestikaci. Kočka je jedním z příkladů dokonalého masožravce, není proto pochyb o tom, čím by měla být krmena. Přesto po celém světě zaplňují ordinace veterinářů kočky se zdravotními problémy způsobenými nevhodnou a nepřirozenou stravou. I dnešní domácí kočky jsou vybaveny všemi znaky masožravce – ostrými zuby k trhání masa, měkkými nehlučnými tlapkami s ostrými drápy a hlavně krátkým trávicím traktem a silnými žaludečními kyselinami uzpůsobenými k trávení masa. Kočky ke svému fungování potřebují stravu založenou na mase a ta by neměla být jakkoli tepelně upravovaná.

Granule

Jaké problémy způsobuje krmení nevhodnou suchou stravou? Krmení suchým krmivem je jednou z hlavních příčin problémů s močovým ústrojím, kterým trpí v dnešní době obrovské množství koček. Suchá krmiva obsahují velké množství škrobů – jednoduchých cukrů, které jsou obecně velice nevhodné, a jejich krmení vede k cukrovce. V neposlední řadě trpí i zuby, které se zanáší a kočky pak trpí dentálními problémy. A to je jen několik málo příkladů, jak suché krmivo kočkám škodí!

Syrová strava

Krmení kočky syrovou stravou má ale svá pravidla a vyžaduje o něco více opatrnosti než u psů. Přechod na čerstvou stravu ani nemusí být tak pozvolný, ale můžete kočce maso do stravy přidávat postupně pro lepší přivyknutí. Hlavní ovšem je kočku nenechat hladovět v případě, že by novou potravu odmítala (což se může stát hlavně u koček dlouhodobě na dochucovaných a dovoněných granulích, na kterých si mohou i vypěstovat závislost). Kočky potřebují být krmeny pravidelně, jinak jim hrozí problémy s játry.
Kočky je vhodné krmit co největšími kusy masa, jelikož z něj potřebují získat taurin, který si neumí samy vyrobit a závisí na něm hlavně jejich zrak a srdeční činnost. Při mletí se zvětšuje plocha masa a dochází k rychlé oxidaci a ničení taurinu. Na větší kusy masa ale kočku zvykejte raději postupně, většina z nich si nebude schopná s nimi hned poradit. Taurin je další důvod proč krmit kočku syrovou stravou i proto, že se tato důležitá aminokyselina ničí při tepelném zpracování a nahradit ji je nemožné.
Jakmile bude kočka schopná jíst větší kusy masa a naučí se je trhat, přidejte do stravy i kosti, které jsou důležitým zdrojem vápníku a pomáhají udržet čisté zuby. Vhodné jsou drobné kosti, například králičí žebra nebo ryby.

Jak nejlépe podávat BARF

Kočky lépe přijímají maso teplé (pokojová teplota – lze docílit například položením misky do nádoby s teplou vodou před krmením), ale zcela čerstvé (na rozdíl od psů nebudou jíst několik dní staré maso).
Kočky je vhodné krmit minimálně 2 x denně celkem 2 – 3 % jejich váhy a měly by dostávat cca 80 % masa, 10 % kostí a 10 % orgánů. Kočkám není třeba přidávat zeleninu nebo jiné přílohy, ale je to možné, pokud si na ně ta vaše potrpí, maso ale vždy musí mít nejvyšší podíl ve stravě.
Hlavní je se u koček přecházejících na syrovou stravu vybavit trpělivostí. Je vysoce pravděpodobné, že ani ta vaše nebude chtít jíst všecky druhy masa a bude chvíli trvat, než budete schopni krmit jen syrovou stravou, aniž by cokoli zůstalo v misce. Až se vám to ale podaří, odměnou vám bude zdravé a spokojené zvíře, které bude ušetřeno i mnoha budoucích zdravotních problémů.

Zdroje: http://www.rawfedcats.org
http://rawfed.com/myths/cats.html